“Türkiye’de Montaigne’in ‘Denemeler’i, bilinçli olarak okutulmuş olabilir”

Pazar, 14 Nisan 2013 19:17

Kitap Kulübünde bu hafta Heinrich Böll’un Palyaço aldı romanı tartışıldı. Ünlü bir palyaçonun Katolik sevgilisi tarafından terkedilmesinin ardından depresyona girerek kendini, görüşlerini ve tüm hayatını sınamaya başlamasının başarılı bir şekilde tasvir edildiği konuşuldu.

Kitap Kulübü üyelerinden bazıları kitabı yeterince ilgi çekici ve akıcı bulmadığını söyledi. Diğer katılımcılar ise kitaptan bölümleri örnek göstererek ana karakter Hans’ın derinliğine dikkat çektiler. 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında Alman toplumunun psikolojisini anlatan eser genel olarak ilginç düşündürücü bulundu.

Bunun yanında katılımcılar Montaigne’in Denemeler kitabından bölümler üzerine de sohbet ettiler. Montaigne’in 90′lı yıllarda lisede ders kitabı olarak okutulmasının o dönemin şartlatına uygun olmasından kaynaklandığı konuşuldu.

Kitap Kulübünde 2 hafta sonra, 28 Nisan’da Ahmet Ümit’in “Sultanı Öldürmek” adlı son kitabı tartışılacak. Kitabı okuyup siz de katılın, görüşlerinizi Dipnot.tv Kitap Kulübü ile paylaşın.

Dipnot.tv Kitap Kulübü’ne Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Kitap kulübümüze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay