Türkiye’de engelli tabusu nasıl yıkılır?

Salı, 26 Mart 2013 11:24

Dipnot.tv Tabu programı canlı yayınında ikinci hafta Türkiye’de engelli bireyler hakkındaki tabular konuşuldu.

Avukat ve otizm gönüllüsü Sedef Erken, Down Sendromu Derneği’nden Fulya Ekmen ve Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nden Sülyeman Akbulut’un katıldığı canlı yayında engelli olmanın Türkiye’de bir tabu olup olmadığı, aile içinde engelli birinin olmasının nasıl karşılandığı ve bu konunun tabu olmaktan nasıl çıkartılabileceği konuşuldu. Engelli olmanın toplumda konuşulmayan ama altı çizilen bir durum olduğu söylendi.

Ayrıca engellilik durumunun sadece bedensel olmadığı, zihinsel engelli bireylerin de olduğu ama genel olarak bu konudaki algının dar olduğu vurgusu yapıldı. Devletin bu konuda ne gibi çalışmalar yapabileceği tartışıldı. Fakat bunun tek başına faydasının olmayacağı sosyal toplum kuruluşlarının da bu konuda özellikle bilgilendirmeye yönelik çalışmalar düzenlemesi gerektiği söylendi.

Tabu programı haftaya kaldığı yerden tabularınızı yıkmaya devam edecek. Her Salı saat 21:00’deki programımızda konuşulmadık konu, yıkılmadık tabu kalmayacak! ‘Tabu’yla güvenli alanınızın dışına çıkarak konuşulmayanı konuşmaya hazır olun!

En büyük tabu, tabuların tartışılmasıdır diyor, haftaya Salı günü saat 21:00’deki programımıza katılımınızı bekliyoruz Dipnot.tv Tabu programına Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay