Türkiye tarihinde böyle karşılamayı ilk kez Erdoğan gördü

Çarşamba, 15 Mayıs 2013 12:15

page_reyhanli-saldirisi-obama-erdogan-gorusmesini-nasil-etkileyecek_044145953Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle ABD’ye geldi. Erdoğan, hava üssünde askeri törenle karşılandı. Askeri tören ABD hükümeti tarafından nadiren uygulanıyor. Erdoğan bu yöntemle karşılanan ilk Türk siyasetçi oldu.

Başbakan Erdoğan’ı taşıyan ANA uçağı ABD’nin başkenti Washington’daki Andrews Askeri Hava Üssü’ne indi. Erdoğan Washington’da, askeri törenle karşılandı. Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan ANA uçağı, TSİ 07.45′te Washington Joint Base Andrews Naval askeri havaalanına indi. Eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Başbakan Erdoğan’la Washington’a geldi.

Havaalanında Erdoğan’ı, ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall, hava üssü komutanı Albay Micheal Hess ve eşinin yanı sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve diğer yetkililer karşıladı.

ABD temaslarında Başbakan Erdoğan’a refakat edecek heyette, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile çok sayıda iş adamı da bulunuyor.

ERDOĞAN BLAİR HOUSE’TA

Resmi ziyaret için bugün ABD’ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel yabancı konuklara tahsis edilen Blair House’ta ikamet ediyor. Erdoğan’ın gelişi öncesinde geniş güvenlik önlemleri alan Amerikan makamları köpekle arama yaptı. Normalde Amerikan bayrağının dalgalandığı konuta ayrıca Türk bayrağı asıldı.

Başbakan’ın bugün Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi inşaatını ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan’ın Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama ile yapacağı görüşme ise Perşembe günü gerçekleşecek.