TÜRKİYE-SURİYE SINIRINDA ÇATIŞMA! Okullar 1 gün süreyle tatil

Çarşamba, 19 Eylül 2012 14:03

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde devam eden çatışmalarda, Akçakale ilçesinde şarapnel ve kurşunların isabet ettiği 1′i çocuk 3 kişinin yaralanmasına neden oldu. Akçakale ilçesinde sınıra yakın bölgelerdeki bazı okullar bugün tatil edildi.

Suriye’den seken kurşunlar Şanlıurfa’da 3 kişiyi yaraladı. Salı günü öğle saatlerinde Türkiye sınırındaki Tel Abyad Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için saldırı düzenleyen Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esad ‘a bağlı güçler arasında süren çatışmalarda seken kurşunlar Türkiye ‘nin Suriye sınırındaki bazı evlere isabet etti.

Seken kurşunlardan hafif yaralanan Emine Emiroğlu (20), Fadile Bayat (24) ve kızı Medine Bayat (1) Akçakale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Öte yandan, çatışmalarda yaralandığı belirtilen 6 Suriyelinin de tedavisi devam ediyor. Çatışmalarda evlerini terk eden, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 100 kişi ise güvenlik güçlerince Süleyman Şah Çadır Kenti’ne yerleştirildi.

Belediye başkanı: Sokağa çıkmayın
Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, sınır bölgesinde 2-3 günden bu yana çatışmaların devam ettiğini söyledi.
Kaymakamlık ve belediye olarak gerekli önlemleri aldıklarını, vatandaşları sınıra yakın bölgelerden uzaklaşmaları, söz konusu bölgeye yakın yerlerde oturanları ise evlerinden çıkmamaları konusunda anonslarla uyardıklarını anlatan Ayhan, şunları kaydetti:

“Sınırın iki tarafında yaşayanlar arasında akrabalık bağları olduğu için insanlar ne olduğunu anlamak için dışarı çıkıyor. Halen çatışma sesleri duyuluyor. Herhangi bir olumsuzluk olmaması için dikkatli olunmalı. Vatandaşlarımız mümkün olduğunca ya evlerinde oturmalı veya yakın komşularına gitmeli. Kesinlikle evlerinin damına çıkmamalı” diye konuştu.

Okullar tatil!
Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle Akçakale ilçesinde sınıra yakın bölgelerdeki bazı okullar bugün tatil edildi.

Türkiye sınırındaki Tel Abyad Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için saldırı düzenlediği belirtilen Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esad’s bağlı güçlerarasında dünden bu yana süren çatışmalar nedeniyle Akçakale Anadolu Lisesi’ne kurşun isabet etti.

Gece geç saatlerde kimsenin bulunmadığı esnada meydana gelen olayda mermi bir sınıfın camı ile duvarına değdi.

Sınırdaki çatışmalar nedeniyle ilçe merkezindeki bazı okullar ile sınıra yakın köy okullarında bugün eğitim ve öğretime ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala dadün yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitime ara verildiğini söyledi. Pala, duruma göre okulların yarın da tatil edilebileceğini kaydetti.