‘Türkiye Kürdistanı’ ifadesi ilk kez kanun tasarısında

Cuma, 6 Aralık 2013 11:14

TBMM Başkanlığı, Bütçe Tasarısı’nı, BDP ’li komisyon üyelerinin bölgeyi Kürdistan olarak tanımladığı muhalefet şerhiyle birlikte bastırdı ve gelecek hafta Genel Kurul’da görüşülmek üzere dağıtımını yaptı.

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre TBMM Genel Kurulu’nda salı günü görüşülmeye başlanacak Bütçe Tasarısı ve Plan-Bütçe Komisyonu Raporu’nda 17 kez Kürdistan ifadesi geçiyor.

ÖCALAN DA GEÇİYOR

Komisyonun BDP’li üyeleri Hasip Kaplan ve Adil Zozani’nin imzasıyla yer alan muhalefet şerhinde, ‘Kürdistan’da eşitsiz gelişim ve ekonomik sömürü’ başlıklı bir bölüme yer verildi ve “Kürt halk önderi Sayın Öcalan”, “ Türkiye Kürdistanı”, “Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanı” ifadeleri yer aldı. Tasarıdaki muhalefet şerhi özetle şöyle:

“10 bin Kürt, siyasi tutsak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve barış görüşmelerinin tekrar başlaması talebiyle açlık grevine girince Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında halk isyanları başlamıştı. Bahar ve direniş bayramı Newroz’da Diyarbakır /Amed’de 2 milyona yakın kişinin katıldığı mitingde BDP milletvekilleri Öcalan’ın bahar mesajını okudu. Süreç yasal bir zemine oturtulurken PKK gerillaları da Türkiye Kürdistanı’nın sınırlarının dışına çekilecekti. İşte Gezi Parkı direnişi böyle bir bağlamda büyük bir enerji ve öfke ile patlak verdi. Kanıksanmış mevzisini, yani Kürdistan’ı aşarak Taksim ve çevresinde doğallaşan polis şiddeti ve devlet terörü meselesi vardı.”

Türkiye Kürdistanı ifadesini Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ilk kez Cüneyt Özdemir’le 5N1K programında kullanmıştı.

Yine Cüneyt Özdemir’le 5N1K programına konuk olan Ak Parti Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu da “Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın adı Kürdistan’dır” demişti.