‘Türkiye geriye gidiyor’ Financial Times yazdı

Çarşamba, 7 Ağustos 2013 10:24

basbakan-erdogan-kimin-katil-oldugunu-yargi-ortaya-cikaracak_635182_720_400‘Türkiye geriye gidiyor’ başlıklı yazısında gazete, muhalif seslerin bastırılmasının Erdoğan’ın baskıcı yönetim gösterdiğini belirtiyor.

Financial Times gazetesi, “Gerçek, Türkiye’nin şimdi gerilemeye başlamış olması. Erdoğan’ın ilk yıllarındaki tutumu tersine döndü. Hâlâ Türkiye’nin en popüler siyasetçisi olan Erdoğan’ın baskıcı yönetimi yavaş yavaş yerleşmeye başlıyor” dedi. Gazete, “Erdoğan bu tutumuyla sadece vatandaşlarının yaşamlarını değil kendi siyasî gücünü de tehlikeye atıyor” uyarısında da bulundu.

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran ayındaki hükümet karşıtı gösterilere verdiği aşırı tepki, Türkiye Başbakanı’nın muhalefete olan alerjisinin kanıtı” diye başlayan yazı, bu gösterilerin ardından devlet kurumlarının alternatif sesleri, muhalif isimleri susturmaya devam etmesinin daha da ürkütücü olduğunu vurguluyor.

Erdoğan, kendisine karşı çıkma cüreti gösterenleri cezalandırmaya kararlı olduğunu daha önce de gösterdi. Ancak bu tutumu, Türkiye’nin hukuk devleti yapısını baltalıyor. Gezi Parkı protestolarından ve Erdoğan’ın Türkiye’nin gelişmesini engellemek istediğini söylediği ‘faiz lobisini’ azarlamasından bu yana, iktidarla arasına mesafe koyması gereken devlet kurumları tüm bağımsızlıklarını yitirdi” diyen Financial Times muhalif olan tüm gruplara karşı bir baskı kampanyası başladığını yazıyor.

Yaptıkları haberler hükümetin görüşüyle uyuşmayan gazeteciler kovuldu, sesleri kısıldı. Maliye, borsacılara karşı soruşturmalar başlattı. Gezi Parkı protestocularına sığınacak yer ve sağlık yardımı yapan bir otelin de sahibi olan Koç Grubu vergi müfettişlerinin akınına uğradı. Bu, 2009 yılında, vergi yolsuzluğu iddiasıyla Doğan Grubu’na düzenlenen baskınları hatırlatıyor. Öldürülen bir göstericinin cenaze törenine katılanlar hakkında dava açıldı. Pazartesi günü sonuçlanan Ergenekon davası da Erdoğan ve yandaşlarının muhaliflerine karşı yürüttüğü savaşın son noktası oldu.”

Financial Times, Türkiye’nin sağlam adımlarla, olgun bir kuvvetler ayrılığı sistemini yerleştirmekte olduğu görüşünün gerçekten hep uzak olduğunu belirtiyor ve “Gerçek, Türkiye’nin şimdi gerilemeye başlamış olması. Erdoğan’ın ilk yıllarındaki tutumu tersine döndü. Hâlâ Türkiye’nin en popüler siyasetçisi olan Erdoğan’ın baskıcı yönetimi yavaş yavaş yerleşmeye başlıyor” ifadelerine yer veriyor.

Gazete gözü Başkanlık’ta olan Erdoğan’ın, siyasî hesaplarla, seçmenler arasında pirim yapan ‘komplo teorilerini’ gündeme getirdiğini belirtiyor ve yazısını şöyle bitiriyor:

“Bu bir hata. Türkiye’nin ekonomik başarısı küresel ekonomiye bağımlı. Türkiye’nin carî hesap açığı, bir gecede buharlaşabilecek sıcak parayla kapatılıyor. Erdoğan bu tutumuyla sadece vatandaşlarının yaşamlarını değil kendi siyasî gücünü de tehlikeye atıyor.”