“Türkiye değil asıl Çin’in silah ihracatı korkutuyor” Füze ihalesinin görünmeyen yüzü!

Pazartesi, 21 Ekim 2013 10:29
Type_59G_main_battle_tank_Tanzania_Tanzanian_army_defence_forces_640

Türkiye’nin uzun menzilli füze alımı için Çin’le masaya oturması Türkiye’ye karşı tepkilere neden olduğu kadar Çin açısından da dikkatleri bu ülke üzerine topladı. New York Times gazetesinde çıkan ve manşetten verilen bir haberde Çin’in savunma sanayi ihracatındaki artış değerlendirildi.

21chinadefense-chart-articleInlineSavunma sanayi alanında hazırladığı raporlarla tanınan Stokholm Enstitüsü’nün verilerine göre, Çin’in silah ihracatı 2008’den 2012’ye kadar olan sürede yüzde 162 arttı. Sadece silah değil uçak, top ve gemi gibi askeri araçların da dahil olduğu ihracat sayesinde İngiltere’yi de geçmeyi başaran Çin, dünyanın en büyük 5. Silah ihracatçısı haline geldi. Çin gelir bazında 8. Sırada bulunurken, bu alanda Pazar payının yüzde 39’una sahip olan ABD zirveyi kaptıracak gibi görünmüyor.

Çin’den en fazla alım yapan ülke Pakistan olurken, diğer müşterilerinin Uzak Doğu ve Afrika ülkeleri olduğu görülüyor. Çin, Şangay Beşlisi’nin gözlemci üyelerinden İran’a, ABD’ye yakınlığı aşikar olsa da NATO üyesi olmayan Suudi Arabistan’a da yüklü miktarda sevkiyat yapıyor.

Türkiye üzerinden dönen tartışmalar her ne kadar NATO üyeliğine yakışmaz perspektifinden tartışılsa da Çin’in savunma sanayindeki bu atılımı dünya çapında yeni bir aktörün varlığını artık ortaya koyduğu yorumlarına neden oluyor. Çinli yetkililer siyasi açıklamalarla bu iddiaları reddetse de ABD’nin ve NATO’nun gözünü asıl korkutan şeyin ‘Çin’in Uzak Doğu ve Afrika’da artan etkinliğinin tüm dünyaya yayılması’ olarak ifade ediliyor.