Türkiye Defteri’nden Tek Türkiye’ye bir gözaltı hikayesi

Pazartesi, 22 Aralık 2014 17:43

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemiydi. 14 Aralık operasyonunda Tek Türkiye dizisinin yapım ekibi de gözaltına alındı. İddianamede gizlilik kararı olsa da basına yansıyan suçlamalar dizide değinilen “Tahşiyeciler Terör Örgütü” ifadesi ve ilgili bölüm üzerine.

Tek Türkiye dizisi ekibinden gözaltına alınanlar arasında dizinin yapımcısından senaristine kadar isimler yer alıyordu. İdeolojik diziler olarak sınıflandırabileceğimiz Şefkat Tepe, Tek Türkiye, Kurtlar Vadisi, Kızılelma gibi işlerin her dizi gibi mesaj taşıdığı ve bu mesajların etkili bir araç olabileceğini daha önce yazmıştım. Yazmıştım ancak bu hayal ürünü kurgular üreten, hikaye anlatan insanların suçlu olacağı anlamına gelmiyor elbette. Yanlış düşünüyorsam düzeltiniz bu bakışla dizilerde darbeci karakterleri oynayan oyuncuların suça teşvik ile soruşturulmaları gerekmiyor mu? Veya zamanında olacak olayları önceden işleyen Kurtlar Vadisi ekibi devlet sırlarını ifşa etmiş olmuyor mu?

Tek Türkiye dizisinin yönetmeni, gözaltına alınan isimlerden Naci Çelik Berksoy kimdir baktıysanız oldukça şaşırmışsınızdır eminim. Son dönemde muhafazakar çizgide yayınlarıyla dikkat çeken projelere imza atan yönetmen, 1971 yılında yayınlanan Türkiye Defteri dergisinin kurucularından biri. 12 Mart muhtırasıyla yayına ara veren derginin 1973 yılında basılan sayısında derginin yayın anlayışını anlatan şu satırlara yer verilmiş: “‘Türkiye Defteri’ yazarları, gelişi güzel bir adlar toplamının oluşturduğu ‘idareci’ dergi anlayışına karşıdır. (…) Marksizm’i dünyayı anlayıp değiştirmede bir reçete değil bir yöntem sayan bütün yazarlar, bütün okurlar, ‘Türkiye Defteri’nin tabii üyeleridir”. Yıllar içinde görüşler değişebilir elbette, Berksoy şimdilerde ne düşünüyor bilemeyiz ancak bu bilgi, yönetmenin Marksist geçmişi, siz okurları şaşırtmıştır eminim. Şaşırmanızın nedeni elbette yaftalarımız, yaftalarınızdır.

Yılmaz Özdil Astroloji Yazarsa

Bilmeyenlere not, bilenlere hatırlatma şimdilerde bir kesimin gözde yazarı Yılmaz Özdil bir zamanların astroloji yazarıdır. Astrolojiden anladığından değil, para kazanmak için işe ilk başladığı yıllarda burç köşesi yazmıştır Özdil… Bunu da defalarca anlatmıştır.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play