Türkiye-AB vize anlaşmasının yanlış algılanan yönleri

Pazartesi, 16 Aralık 2013 15:21

Türkiye’nin Avrupa Birliği serüveninin ilk yıllarından beri tartışılan ‘vize’ konusunda yeni bir süreç başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, ‘Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni’ni ve ‘Geri Kabul Anlaşması’nı imzaladı. Bu imzaların ardından Başbakan Erdoğan da 3,5 yıl sonra Avrupa’ya vizesiz seyahat edilebileceğini ifade etti.

Her kesimde heyecan yaratan bu gelişme ile ilgili merak edilen soruları Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Kamuran Reçber yanıtladı.

“YERLEŞME HAKKI TANINDI ZANNEDİLİYOR”

“Anlaşma ile ilgili kamuoyunda yanlış bir algı var” uyarısında bulunan Reçber, “Avrupa’da seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ilgili elçiliklerde yaptıkları vize işlemleri bu anlaşma ile daha kolay hale gelecek. Ancak bu sadece seyahat etmek için geçerli. Orada yerleşmeyi ve iş sahibi olmayı kapsamıyor. Vatandaşlar vize kolaylığı sayesinde bunun önünün açıldığını düşünüyor. Sanki vize sağlanırsa AB’de iş sahibi olabileceğini zannediyor. Bu tamamen yanlış bir algı. Hizmet sunma hakkı, yerleşme hakkı ve işçilerin serbest dolaşma hakkı bu anlaşma ile sağlanmamaktadır” dedi.

Reçber, seyahat süresinin 3 ayla sınırlı olduğunu ifade ederek; AB’nin imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nı da dayanak gösterip bu süreyi aşan Türk vatandaşlarını iade edeceğinin altını çizdi.

GERİ KABUL ANLAŞMASI NE GETİRİYOR?

Prof. Dr. Reçber, Türkiye üzerinden Avrupa’ya giren mültecilerin iade edilmesini kapsayan Geri Kabul Anlaşması hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Reçber, “Burada asıl sorun denetimi kimin yapacağı. Avrupa’ya hangi girişlerin yasa dışı göç kapsamında değerlendirileceğini kim saptayacak? Bu konuda Türkiye’nin de bir değerlendirme hakkı var mı? Bunlar belirsiz. Sınırların korunmasını kabul edenler zaten AB üyeleri. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’yi tampon olarak kullanacaklar. Vize kolaylığı için bu anlaşma kabul edilir mi? Tartışılması gereken bir konu” yorumunda bulundu.

Fuat Kahraman