Türk Şirket, İran’da 5 Milyar Euro’luk Yatırım Planlıyor

Cuma, 26 Şubat 2016 17:41

Yükselir Group, İran’dan gelen üst düzey davet üzerine İran’a yapılabilecek yatırımları görüşmek üzere Tahran’da üst düzey temaslarda bulundu. Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel, İran’a üst düzey temaslarda yaptıkları görüşmeler neticesinde yapılacak yatırımların inşaat, petrol, enerji, ve hayvancılık kapsamında olacağını belirterek İran’a yapılacak bu yatırımlar için üst düzey incelemelerde bulunduklarını belirtti.

İngiltere, Fransa, Almanya, ABD gibi pek çok ülkede faaliyet gösteren Yükselir Group, İran’da da faaliyet göstermeye başladı ve yeni yatırım fırsatları için temaslarda bulunuyor. Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel ile yapılacak yatırım görüşmelerinin ardından, Tahran ziyareti kapsamında dini lider İmam Humeyni’nin torunu, din adamı Seyyid HASAN Humeyni, İran’ın önemli din adamı Ayatollah Mohammad Mousavi Bojnourdi, yine belirli dönemlerde Cumhurbaşkanlığı yapmış Hatemi ve Rafsanjani ile birlikte İran devlet yetkilileri de Yavuz Yüksel ile ayrıca temaslarda bulundu. Ambargo döneminde Türkiye ve Türk halkının İran’ın yanında olduğunu, İran Hükümetinin aldığı bir kararla petrol, enerji, inşaat yatırımlarının önünün açıldığın kaydeden Yüksel, bu kapsamda yatırım yapmaya karar veren Yükselir Group’un yatırımlar için araştırmalara ve temaslara geçtiğini belirtti.

İran’da yeni dönemde yatırım yapılabilecek 300 farklı alan tespit ettiklerini anlatan Yüksel, bu listeyi ayrıca yakında açıklayacakları bilgisini verdi. Yeni dönemde İran ile ile ilişkilerinin artarak devam edeceğini belirten Yüksel, hali hazırda devam eden İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Danimarka, Yunanistan, Rusya, Irak, Singapur, Kanada ve ABD ile olan önemli işbirliklerinin de süreceği mesajını verdi.

Tahran’da yapılan üst düzey görüşmelerinin ardından, İran’da gelecek dönem için 5 milyar euroluk yatırım planlaması yapıldığını açıklayan Yüksel, şu an için yatırımın büyük kısmının enerji, petrol, inşaat ve hayvancılık üzerine planladıklarını belirtti. İran pazarında ambargonun kaldırılması sonrası Türk İş adamları için potansiyeller bulunduğuna dikkati çeken Yüksel, İran pazarında büyük fırsat bulunduğunu, gelecek dönemlerde de önemli bir heyetle İran’daki yatırım yapılabilecek başka fırsatları incelemek üzere bir seyahat daha planladıklarını aktardı.

Gelecek dönemlerde İran için aynı zamanda doğalgaz için de yatırım yapmayı planlayan Yüksel, “Aslında dünyadaki en fazla gaz rezervi İran’da bulunmaktadır. Bu gazı çıkardığı taktirde İran, dünya doğalgaz piyasasında önemli bir yere sahip olacaktır. Bundan önce doğalgaz üretimi altyapısını geliştirmesini bekliyoruz. Bunun için de İran’ın büyük miktarda dış yatırıma ihtiyacı var. Bunlar sağlandığında da İran uzun zamandır Asya pazarına hedeflediği LNG ithalatını yapabilecek seviyeye gelecektir.” Yatırımlar için kaynak yaratmada petrole yaptıkları yatırımların önemli kaynak olacağını vurgulayan Yüksel, petrol yatırımları için bekledikleri verimi aldıkları taktirde doğalgaz için de İran’da büyük yatırımlar yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.