Türk profesör kansere tedavi buldu ama ‘klasik’ bir sorun var!

Çarşamba, 9 Ekim 2013 17:44
fft5_mf246737

Kansere karşı verilen mücadelede umut yeşerten haber bu kez Türkiye’den, Rize’den geldi. Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halis Süleyman, 8 yıldır yürüttüğü çalışma sonucunda bir bitkiden midedeki kanser hücresini öldüren madde geliştirdiğini açıkladı.

Çalışmalarına eski görev yeri olan Erzurum Atatürk Hastanesi’nde başlayan Prof. Dr. Halis Süleyman ilacı nasıl keşfettiklerinden bahsetti. İlacı bir bitkiden ürettiklerini, deneyleri de hayvanlar üzerinde gerçekleştirdiklerini söyleyen Süleyman, “madde hayvanlar üzerinde çok etkili bulundu. Hemen hemen bütün kanser hücrelerini öldürdü. Daha sonra ‘Karsinom’ adı verilen hücre kültüründe denedik. Hücre kültüründe de yüzde 90 ila yüzde 100 oranında kanser hücrelerini öldürdüğünü gördük” dedi. Dünyada mide kanserinden 1 yılda yaklaşık 1.5 milyon insanın öldüğünü kaydeden Prof. Dr. Süleyman, “Bu maddeyi hızlı bir şekilde ilaca dönüştürürsek dünyada sadece mide kanserinden bu kadar insanın ölmesini engellemiş oluruz dedi.

Dünyanın en amansız hastalığına karşı önemli bir tedavi yöntemi keşfeden Türk profesör, bu başarısına karşın bambaşka bir sorunla karşı karşıya. Öyle ki ilacın üretilebilmesi için dekanın ve ya rektörün bunu istemesi, “ilacı üretin” demesi gerekiyor. İşin bürokratik yanı bir tarafa ilacın üretimi için gereken maddi desteğinde sağlanması gerekiyor. Süleyman “bunun için maddi desteğe ihtiyaç var. Gerçekten bir çalışma yapılacaksa ABD sistemine geçelim. Ne yapıyor ABD, para veriyor, senden ürün istiyor. Bizde o yok, varsa da ben görmedim” diyor. Aksi halde bu önemli çalışmanın akıbeti, daha önce yaşanan örnekleri gibi, yurt dışında üretilip tanıtılma ve pazarlanma ihtimali ile karşı karşıya kalıyor…