Türk öğrenciler eski toplama kampında gözaltına alındı

Perşembe, 10 Ekim 2013 00:15
Majdanek_2329941b

İki Türk öğrenci Mehmet A. (20) ve Mesut T. (24) Polonya’nın Lublin kenti yakınlarında bulunan, Nazilerden kalma Majdanek toplama kampı ziyaretinde gözaltına alındılar. İsrailli bir grup öğrenciye “Heil Hitler” sloganı ile ellerini havaya kaldırıp Nazi selamı verdikleri iddia edilen Türk gençler, İsrail’li gruba eşlik eden güvenlik görevlisi tarafından polise bildirildi. İki Türk öğrenci iki gün gözaltında kaldıktan sonra savcılığa sevkedildiler. Polonya’nın TVN24 haber kanalının yaptığı habere göre Polonyalı savcı Türk gençleri İsrail’li grubu milliyetinden dolayı aşağılamak ve faşist rejimin propagandasını yapmakla suçluyor.

Lublin Bölge Savcılığından yapılan açıklamaya göre, iki Türk öğrenci suçu reddederken yaptıklarının masum bir şaka olduğunu iddia ettiler. Öğrencilerin telefonlarına ve fotoğraf makinelerine el konuldu. Türk öğrenciler Lublin’de, Lublin Teknoloji Üniveristesi’de öğrenci değişimi sebebi ile bulunuyorlardı.

Bugün telefonla görüştüğümüz Lublin Bölge Savcısı Beata Syk-Jankowska öğrencilerin yargılanmak üzere serbest bırakıldıklarını şu anda Lublin Tekonoloji Üniveristesinde eğitimlerine devam ettiklerini ve dava dosyasının başsavcılıkta olduğunu söyledi.

Naziler tarafından 1941 ile 1944 yılları arasında 59 bini Yahudi toplam 79 bin insanın sistematik bir şekilde öldürüldüğü Majdanek Toplama Kampı 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyet Güçleri tarafından kurtarıldı. Majdanek Toplama Kampı ünlü karikatürist Art Spiegelman’ın Maus kitabında konu ettiği, katliamdan kaçan babası Vladek Spiegelman’ın da bulunduğu toplama kampı.

Nazi selamı Almanya’da, Avusturya ve Çek Cumhuriyetinde cezayı gerektiren suç kapsamında.