Türk Mimarların Royal Academy of Arts Çıkarması

Cuma, 3 Temmuz 2015 16:53

Türk Seramik Tanıtım Grubu Turkishceramics ve İngiltere’nin en önemli sanat kuruluşlarından biri sayılan Royal Academy of Arts tarafından seçilen İstanbul merkezli mimari proje şirketi SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın Kalebodur’un Kalesinterflex ürünü İle tasarladığı, tamamı seramikten yapılmış kentsel müdahale niteliğindeki Beklenmedik Tepe (Unexpected Hill) halka açıldı.

IMG_2394Eylül ayının sonuna kadar ziyaretçilere açık olacak olan Beklenmedik Tepe enstalasyonu, Royal Academy of Arts’ın İkinci Derece Sit Alanı olan Burlington Gardens cephesinin girişinde bulunuyor.

SO? Mimarlık ve Fikriyat aralarında OS31, Bureau de Change ve Scott Whitby Studio’nun da bulunduğu gelecek vadeden dört mimarlık firması arasında yapılan bir tasarım yarışması sonucunda seçildi.

Proje için sunulan tasarımlar Stanton Williams Architects’den Alan Stanton RA; Royal College of Arts’dan Dr. Peter Oakley; Royal Academy of Arts’dan Kate Goodwin ve Türk Seramik Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

IMG_2464Şubat ayında Royal Academy of Arts tarafından belirlenen bu dört mimarlık şirketi, akademinin Burlington Gardens cephesinin girişine konumlanacak, hem bina hem de malzeme açısından ‘dönüşüm’ konseptini tam anlamıyla karşılayacak bir enstalasyon için teklif vermeye davet edildiler.

IMG_2489Binanın David Chipperfield Architects tarafından tasarlanan yenileme projesi başlamadan önce mekana ‘müdahale edilmesine’ yönelik bu fırsatı tam anlamıyla kullanmaları için şirketlerden binanın algılanışını fiziksel ve kavramsal olarak dönüştürmeleri, bunu yaparken biçimsel düzenlemeleri sorgulamaları, binanın geçmişine ait mirası çağrıştırmaları ve belki de farklı bir gelecek hayal etmeleri istendi. Royal Academy of Arts’ın geçtiğimiz sonbaharda düzenlediği ‘Malzemelerin Anlamı’ adlı bir dizi etkinliğinin ardından mimarlar yeniden geleneksel seramikleri düşünmeleri konusunda teşvik edildiler.

IMG_2454Jüri, SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın Beklenmedik Tepe enstalâsyonu ile binanın ötesine taşan ve çevresindeki bölgelere kadar uzanan halka açık bir yer olarak planladığı tasarımdan ve seramiklerin olağandışı ve yaratıcı bir şekilde kullanımından çok etkilendi. Tasarım, doğası gereği iki boyutlu olan ve genellikle dekoratif bir unsur olarak kullanılan bir malzemenin, kamu kullanımına açık üç boyutlu bir yapı yaratabileceğini gösteriyor. Beklenmedik Tepe Burlington Gardens’ın hem 19. Yüzyıla özgü görünümüyle iletişim kurarken hem de girişindeki boş alanı yeni bir mekana dönüştürüyor.

Dipnot Tablet’in 224. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play