Türk kızının yabancı damatla imtihanı

Pazartesi, 30 Mart 2015 14:15

İkidir Türk kızından gidiyoruz ama bu konu gerçekten önemli. Eskiden beri dizilere, filmlere hatta haberlere konu olmuş, gelmiş geçmiş en şirin aşk modeli, taraflardan birinin yabancı olduğu aşk. Sana; ülkenin erkeklerine, babana, abine hiç ama hiç benzemeyen bir erkek… Sürekli seni anlamaya çalışan, kültürüne meraklı olan, dilini öğrenmek isteyen, “Türk kızları çok güzel” diyen bir erkek… Doğması muhtemel sarı sarı bebeler ve sağlıklı bir şekilde yürüyen ilişki.

Peki Türk kızına gelir mi?

Tripten anlamazlar!

Tamam, tribi savunmuyorum. Ama tribe bizi mecbur edende Türk erkekleri. Yap dediğimizi yapmaz, git dediğimiz yere gitmez, de dediğimizi demezler. Nasıl gücümüz yetsin? Surat asıyoruz, moralini bozuyoruz, huzurunu kaçırıyoruz ve bir şekilde dediğimizi yaptırıyoruz. Ve işin komik yanı, Türk erkekleri de buna alışkın. “Aha trip!” dedikten sonra, ilk başta direnseler de, sonunda bizim lafımıza geleceklerini adı gibi biliyor hepsi. Kendilerine sinir oluyorlar bunun için ama yapacak bir şey yok, Türk kızının dediği olur. E peki Hans’a trip yapabilir misin? No! Anlamaz ki! Muhtemelen ayrıldığınızı zanneder. Ya da zor bir karakter olduğunuzu. Ama pes eder yani, bu bir ülke geleneği demez, nerden bilsin. Memleketindeki kızlar her şeye “Okey” derken, biz “Okey” diyene kadar üç kez “Tabii ki hayır” der, her seferinde bize yalvarmasını, paspas olmasını isteriz. Bu sürece naz, paspas olmazsa başına geleceklere ise trip denir. Ha yabancı damada da trip yapmasak n’olur, e yani bir şeyler eksik olur, yemek tuzsuz olur mu?:)

Paran kıymetliyse o iş olmaz…

Bizim yapımız gereği, kendi paramızı kıymetli, diğer herkesin parasını ise son derece kıymetsiz görürüz. Babamızın parasını harcadığımız şeylere, kendi paramızı vermek mi? Alacağımız her ne ise, gereksiz olur, bir anda fuzuliye dönüşür. Sonra koca parası gelir. İstediğin kadar kazan, istediğin kadar zengin ol, kullandığın şeyden maksimum keyif alman için, onu kendi paranla almamış olman gerekir. Nedense böyle bir tavrımız var. Belki erkekler hediye almayı pek akıllarına getirmedikleri içindir. Hediyeyi seçer, ona söyleriz. Belki sürekli bir hediye seçeriz. Olsun, bizim Türk erkekleri seve seve alır. Kendisinden bir şey istenmesine bayılır. Ama yabancı damat?

Yabancı damada şunu al, ben almayayım desen, suratına anlamsızca uzun uzun bakar ve kendisini gerizekalı sandığını zanneder. Aranız açılır. Ülkesine bile dönebilir. Türk erkeği gibi gülmez yani. Kendi paranı sevmiyorsan yabancı damat senindir!

Hazırlayan: FRENCH OJE

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 210. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play