“Türk bankaları ucuzladı, yatırım yapabilirsiniz”

Perşembe, 30 Ocak 2014 17:18

17 Aralık operasyonuna Halkbank’ın adının karışması üstüne bir de piyasalardaki hareketlilik karşısında Merkez Bankası’nın belirsiz politikaları Türkiye’deki bankacılık sektörünü zora soktu. Bu bankaların karlarına ne kadar yansır bilinmez ama piyasa değerlerine büyük etki etti. Türkiye’de 16 bankadan oluşan bankacılık endeksi 2008 küresel ekonomik krizinin etkisi ile 2009′da yaşanan düşüşün ardından ilk defa “defter değerinin” altına indi.

Türkiye bankalarının dahil olduğu endeksin defter değeri 0.98′e düştü. Bunun ardından ise dünyanın en büyük para yönetici şirketi BlackRock’tan dikkat çekici bir açıklama geldi. Şirket, bankacılık endeksinin son beş yılda ilk defa defter değerinin altına inmesi ile, Türk finansal şirketlerine yatırım yapmayı uygun gördüğünü açıkladı. Daha da ilginç olanı ise; BlackRock’a göre gerçekleştirilen faiz artırımı, Merkez Bankası ve Türkiye’ye yönelik yatırımcı güvenini artıracak.

Geçtiğimiz hafta Halkbank hisseleri yüzde 10′un üzerinde kayıp yaşarken, Bloomberg verilerine göre Avrupa’daki gelişen ülkeler içerisindeki en zayıf banka konumuna geldi. BlackRock, Borsa İstanbul verilerine göre, dün 165,000 Halkbank hissesi daha alırken, devlet kuruluşu olan bankadaki payını yüzde 5′e çıkardı ve kamu payının ardından Halkbank’ın en büyük hissedarlığını pekiştirdi.