Tüp bebek skandalında tartışmalı karar

Pazar, 10 Ağustos 2014 13:21

İtalya’nın başkenti Roma’daki bir hastanede kısırlık tedavisi gören iki çiftin embriyoları karışınca “gerçek anne-baba kim” tartışması başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Roma’daki Pertini hastanesinde kısırlık tedavisi gören 2 çifte IVF (tüp bebek) tedavisi uygulanıyordu. Geçen yıl 4 Aralık’ta iki çifte, yumurta ve spermin vücut dışında laboratuvar ortamında döllendirilmesiyle oluşturulan embriyolar nakledildi. Ancak soyisim benzerliğinden kaynaklanan bir hata sonucu çiftlerin embriyoları karıştırıldı. İki kadından biri, diğer çifte ait embriyolarla ikiz bebeklere hamile kalırken diğer kadın düşük yaptı.

Bebekler kimin?

Hastanenin embriyoları karıştırdığı ise DNA testi sonucunda ortaya çıktı. Bunun üzerine iki çift arasında “ikiz bebekler aslında kimin” tartışması çıktı. Bebeklerin “biyolojik ebeveyni” olan çift, embriyoların kendilerine ait yumurta ve spermden oluşması yüzünden kendi DNA’larını taşıdığını ve çocukların kendilerine ait olduğunu savunuyordu.

Diğer çift ise, hamile kadının bebekleri 8 ay boyunca rahminde taşıyıp kendi göbek bağıyla beslemesinden ve dünyaya getirmesinden hareketle çocukların gerçek anne-babasının kendileri olduğunu söylüyordu.

Sonunda ikiz bebekler geçen 3 Ağustos’ta dünyaya gelince dava mahkemeye taşındı. Biyolojik ebeveynler, bebeklerin diğer çiftin nüfusuna yazılmasını önlemek için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

İtalyan yasalarında “anne” tanımının, “çocuğu doğuran kişi” olarak geçmesi nedeniyle mahkeme bugün aldığı kararda, bebeklerin doğumu yapan kadın ve eşine ait olduğuna hükmetti. İtalya’da ilk kez böyle bir dava görülürken, biyolojik ebeveynler yasalarda boşluk olduğunu savunuyor.

“İki çift birlikte büyütsün”

Bebeklerin biyolojik babası geçen ay La Stampa gazetesine verdiği röportajda davayı “tüm mahkemelere taşıyacaklarını” söylemişti. Kimliği gizli tutulan adam, “Diğer çift çocuklara durumu nasıl açıklayacak?” demişti.

İtalya Ulusal Biyoetik Komitesi Başkan Yardımcısı Lorenzo D’Avack ise, en iyi çözümün çocukların her iki çift tarafından “genişletilmiş bir aile” formülü içinde büyütülmesi olduğunu söylemişti.