‘Tünelin Ucunda Yıldızlar Görünüyordu, Oturup Bir Saat Seyrettim’ Bir Firari Tünel Kazma Girişimlerini Anlatıyor

Pazar, 8 Aralık 2013 20:21

Bu hafta gerçek bir firar teşebbüsü hikayesi okuyacaksınız. Üç ayrı cezaevinde tünel kazan ve üçünde de farklı nedenlerle tünelleri yani özgürlük hayalleri yarım kalan bir kişinin cezaevi maceraları. Hepsi sahici hikayeler. İşte bir tutuklunun tırnaklarıyla kazdığı ve akla hayale sığmayan tünel kazma girişimlerinin nefes kesen öyküleri:

 Ali M: Kaç kere tünel kazma girişiminde bulundunuz?

M.Y: Malatya, Bursa ve en son Gebze olmak üzere üç cezaevinde firar teşebbüsünde bulundum.

Ali M: Tünel kazmak için hangi yöntemleri kullanıyordunuz?

M.Y:  Önce kapak açma, sonra lojistik destek olmak üzere, tünelde kullanacağın bütün malzemeleri cezaevinin kendi koşullarında üretmek zorundaydık.

Ali M: En basitinden kazma kürek lazım. Kazma kürek yerine ne kullanıyordunuz?

M.Y: Yok kazma kürekle yapamazsın. Örneğin kapağı açacağız. Kapak dediğim, betonu keseceğiz. Betonu kesmek için demir testere imal ettik, nasıl imal ettik? Cezaevinde bulduğumuz demir levhalar var. Sacdan daha kalın. ‘U’ demirleri diyorlar. Gardiyanlar fark etmeden cezaevlerinin muhtelif yerlerinden söküyor ve koğuşa getiriyoruz. Yaklaşık 30-40 santim düzlüyoruz. Nasıl düzlüyoruz? O zaman küçük tüpte büyük tüp vardı. Tüpte levhaları ısıtıyoruz, ısıttıktan sonra taşla döverek dümdüz yapıyoruz. Düzleştirdikten sonra tırnak makasının ucunu tahtaya çiviliyoruz. Tırnak makasının ucu ile demir levhaya diş açıyorduk. Üç dört tane levha ile testere yapıyoruz çünkü betona sürttükçe bu testereler çabuk yıpranıyordu. Açtığımız dişi tekrar tüpte ısıtıyor önce su ile soğutuyorduk. Ardından bir kez daha ısıtıp zeytin yağına batırıyorduk. Böylelikle su verilmiş çelik imal ediyoruz. Ne kadar dayanıklı olursa olsun betona dayanmıyor demiştim. Birinin dişleri ölünce öbür levhaya geçiyorduk. Bu arada biz kesim işi yaparken başka bir ekip yıpranan levhalara tekrar diş açıyordu.

Bursa’da bu yöntemle kapağı açtık. Aynı zamanda kapak yapmak için kestiğimiz yere dikkat çekmemek için yeni bir kapak yapmamız gerekiyor.

Kapağı nasıl yaptığımızı anlatayım. Bildiğimiz gazete kağıdını erittik ve somun haline getirdik. Hamur haline getirdikten sonra havalandırmada topladığımız tozları, kumları karıştırdık baskı yöntemi kapak haline getirdik ve baya güzel oldu. Tabii üzerinde ressamlık çalışması da oluyor.

Ali M: Kazma işlemi için ne kullanıyordunuz?…

Ali Mendillioğlu’nun yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr