Sendikalar ‘Gezi’ için grevde

Pazartesi, 17 Haziran 2013 17:09

130617_sendika.hlarge

Beş sendika ve meslek örgütünden 800 bin çalışan, Gezi Parkı eylemlerinde hükümetin izlediği tutumu protesto etmek için greve gitti. İstanbul’da KESK ve DİSK’in Taksim’e yürümesine polis izin vermedi.

Hükümetin Gezi Parkı protestolarına yönelik tutumunu protesto etmek için Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) bugün Türkiye genelinde genel greve gitti. Sendika ve meslek örgütlerinin yaklaşık 800 bin üyesi iş bıraktı.

İş bırakan sendika ve meslek örgütleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de yürüyüş düzenledi.

İstanbul’da DİSK, Şişli’deki genel merkez önünde, KESK ise Tünel’de toplandı.

DİSK, Şişli’deki sendika binası önünden Halaskargazi Caddesi’ne çıkarak Taksim yönüne yürümeye başladı. Polis, Pangaltı’da TOMA’larla yolu kapattı.

DİSK’in Pangaltı’da yaptığı basın açıklamasının ardından yürüyüş sona erdi. Taksim’e yürümek isteyen bazı grupların bekleyişi ise sürüyor.

Tünel’de toplanan KESK üyelerinin yürümesine de polis izin vermedi. Gruptakiler oturma eylemi yaptı. Taksim’e yürümelerine izin verilmeyen grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

VALİLİK: YASAL DEĞİL
Öte yandan İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, ”Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal değildir. Taksim Meydanı’nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir” denildi.

POLİS ZİYA GÖKALP’TE DURDURDU
Ankara’da Kolej’de toplanan sendika ve meslek örgütüne üye işçi ve memurlar Kızılay’a yürüyüşe geçti.

Ankara Valiliği’nden dün yapılan açıklamada Kızılay Meydanı’nın gösteriler için kapalı olduğu açıklanmıştı. Güvenlik önlemleri çerçevesinde Kolej yönünden Kızılay’a giriş güzergahı olan Ziya Gökalp Caddesi üzerinde polis önlem aldı. Cadde üzerinde 5 TOMA ve çok sayıda polis bekledi.

Greve katılan işçi ve memurlar Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bir süre oturma eylemi yaptı.

Mithatpaşa Köprüsü’nün altına kadar gelen polis burada kalabalığa müdahale edileceği uyarısı yaptı. Konfederasyonlarla polis arasında yapılan görüşmede uzlaşmaya varıldı ve polis barikatının ilerisinde basın açıklaması ve konuşma yapılmasına izin verildi.

Basın açıklamasının ardından kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

İZMİR KONAK’TA TOPLANDI
Bir günlük genel grev kararına İzmir’de de destek büyük oldu. Binlerce kişi, Konak Meydanı’nda toplanarak hükümeti istifaya çağırdı. İzmirliler balkonlardan ve araçlarından protestoculara destek verdi.

Konak Meydanı girişinde TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisiyle önlem alındı ancak grup Konak iskelesinden meydana girince polis, hükümet konağı önünde etten duvar oluşturdu. Kısa süreli gerginliğin ardından kalabalık, valiliğe yürüdü. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.