Tuncel Kurtiz son yolculuğuna uğurlandı!

Cumartesi, 28 Eylül 2013 12:20
BVO36fCCMAAeQQAFotoğraf:  @alper_tas

Dün evinde hayatını kaybeden duayen sanatçı Tuncel Kurtiz için Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Kurtiz’in cenazesi, yarın Balkıser’in Güre ilçesinde toprağa verilecek.

Sanata adanmış bir ömür…

Tiyatro ve sinemaya, sanata adanmış bir ömürdü onun hayatı…

Tuncel Kurtiz, ilk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa adım attı.

Pek çok önemli filme adını yazdırdı.

Son yıllarda dizilerin Ramiz dayısı, Ebussuud Efendisi olarak milyonların gönlüne yerleşti.

İşte Kurtiz’in sanatla dolu hayatı…

Felsefeye, geleneklere, edebiyata, sanata sıkı sıkıya bağlıydı. Çok yönlülüğü, muhalif yanı sanatına da yansıdı.

Oyunculuk, yapımcılık, senaristlik yaptı. Tiyatronun da sinemanın da çilesini çekti.

fft22_mf1670242

77 yaşında hayata gözlerini yuman Tuncel Kurtiz, bir şubat günü 1936 yılında İzmit’te dünyaya geldi.

Babasının kaymakamlık, valilik gibi görevleri nedeniyle öğrenim hayatı Anadolu’nun farklı yerlerinde geçti.

Hukuk fakültesine girdi, ardından İngiliz filolojisi, sanat tarihi, felsefe okudu ama hepsi de yarım kaldı. Çünkü gönlünde yatan tiyatroydu, oyunculuktu.

Okul tiyatrosunda çıktığı sahne ona Dormen Tiyatrosu’nun kapılarını araladı. 1959 yılında profesyonel sanat hayatı başladı.

Üniversite yıllarında iktisat fakültesine devam eden Yılmaz Güney’le çok iyi arkadaş olmuştu. Onun aracılığıyla sinema serüveni başladı. İlk filmi 1962′de ”Şeytanın Uşakları” oldu.

Tuncel Kurtiz, sonrasında Yılmaz Güney ile sinema dünyasında önemli filmlerde birlikte rol aldı. Senaryosu o yıllarda cezaevinde olan Yılmaz Güney’e ait ”Sürü” filmiyle adını geniş kitlelere duyurdu. Senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney’in yaptığı “Umut” filmi de onun için bir dönüm noktasıydı.

Tuncel Kurtiz ”Umut”u Cannes Film Festivali’ne götürdüğü sırada 12 Mart harekatı başladı. Onun da yurtdışı macerası.fft22_mf1670247

1974′e kadar Türkiye’ye dönemedi. Meslek yaşamını Norveç’te, İsveç’te sürdürdü. Almanya’da Almanca, İsveç’te İsveççe, ABD’de İngilizce oynadı. 1974′ten sonra Türkiye ile yurtdışı arasında mekik dokudu.

Sonrasında çok istemese de televizyon dizilerinde rol aldı. Ama diziler usta oyuncuyu geniş kitlelere ulaştırdı, ününe ün kattı.

2009 yılında Ezel adlı dizide Ramiz Dayı, ardından Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şeyhülislam Ebussuud Efendi karakterine hayat verdi.

Bir yandan dizi ve film işleriyle uğraşırken, diğer yandan çok sevdiği Edremit’e yerleşti. Eşiyle birlikte Çamlıbel Köyü’nde işletmeye başladıkları butik otelde bambaşka bir dünya kurdu.

Sanat yaşamına onlarca ödül sığdıran Tuncel Kurtiz en son 2011 yılında 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görülmüştü.