Tüm Zamanların En Kötü 10 Apple Ürünü

Perşembe, 4 Aralık 2014 13:26

Bugün en cool şirket hangisi diye sorsak çoğu kişinin vereceği cevap Apple olacaktır. Fakat Apple’ın da bu duruma gelmesi kolay olmadı ve bu aşamada birçok başarısız ürün piyasaya sürdü. Özellikle 80’ler ve 90’larda neredeyse şirketi nasıl daha hızlı batırırız düşüncesi ile üretilmiş bazı eski Apple ürünleri var ki firmanın geçirdiği evrimi görmeniz açısından oldukça dikkat çekici.

Çok fazla tutulmamış olsa siz de fark edeceksiniz ki bu ürünler şu an kullandığımız tüm Apple ürünlerinin bir demosu gibi gözüküyor. Belki bu ürünler üretilmeseydi iPod, iPhone, iPad, Macbook ve Apple TV gibi ürünleri hiçbir zaman göremeyecektik.

hockey puck mouseHockey Mouse

İlk ürünümüz Apple’ın ilk iMac bilgisayar ile gelen puck faresi.  Kullanımı oldukça zor olan ve o günün şartlarına göre tasarımı ve ergonomisi hiç mi hiç beğenilmeyen bu ürün kısa sürede üretimden kaldırıldı.

apple tvMacintosh TV

Apple TV fikri Steve Jobs tarafından ortaya atılmadan yıllar önce şirket Macintosh TV isminde ne yaptığı pek de anlaşılmayan bir ürün piyasaya sürdü. 1993 yılında satışa çıkan ürün masaüstü bilgisayar ile televizyonu bir arada sunmayı hedefliyordu fakat beklenen ilgiyi görmedi. 10 bin adet satan ürün ertesi yıl üretimden kaldırıldı.

the pippinThe Pippin

Bandai tarafından tarafından üretilen The Pippin, Apple’ın oyun konsolu dünyasına girdiği ilk ürünüdür. Çok talep görmeyen ve yalnızca 42 bin adet satan ürün, üretildiği tarihten bir sene sonra, 1997 yılında piyasadan çekildi.

apple 3Apple III

Büyük umutlarla piyasaya çıkarılan ve Apple II’nin başarını tekrarlaması beklenen ürün hiç de beklediği ilgiyi görmedi. Kullanışsız tasarımı birçok Apple müşterisini kızdırdı ve firmanın ilk 14 bin ürünü geri çekmesine neden oldu.

newtonpdaThe Newton PDA

Apple tarafından üretilen Newton PDA’e iPad’in atası da diyebiliriz. Sınırlı özellikleri ve kullanım zorluğundan dolayı 11 sene sonra üretimden çekildi.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Dipnot Tablet’in 193. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play