TSK’dan sınırdaki çatışmalarla ilgili açıklama: 5 asker yaralandı

Pazar, 21 Temmuz 2013 08:57

TURKEY COUP PLOTGenelkurmay tarafından yapılan açıklamada, cuma akşamı ve gece yarısı Suriye sınırında devriye görevi yapan askerlere ateş açıldığı belirtildi. 5 askerin yaralandığı olay sonrası bugün, 2. Ordu Komutanı Galip Mendi bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye-Suriye Hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde 19 Temmuz Cuma günü saat 17.30′da Asi Nehri kenarı boyunca iki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) devriye görevine çıktı. Siyasi sınıra 10 metre uzaklıkta Asi Nehri’nin Türkiye tarafında içinde mazot olduğu değerlendirilen bidonlar tespit edildi.

Bir zırhlı aracın himayesinde, diğer bir zırhlı araçtan indirilmiş personel tarafından mazot dolu bidonlar nehirden çıkarılmaya çalışılırken, Suriye tarafından sık ağaçlıklı bir bölgeden ateş açıldı.

Açılan ilk ateşte bir uzman çavuş ve bir er hafif şekilde yaralandı. Bunun üzerine ateşin geldiği Suriye tarafındaki bölgeye piyade tüfeği ve makineli tüfekle karşı ateş açıldı, bölgeye takviye olarak bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) daha sevk edildi.

YARALILAR TAŞINIRKEN 2. KEZ ATEŞ AÇILDI

Yaralıların tahliyesi esnasında Suriye tarafından pompalı tüfekle ikinci bir ateş daha açıldı ve açılan ateş sonrasında iki astsubay ve bir er hafif şekilde yaralandı.

Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde zırhlı muharebe aracı topu, roketatar, uçaksavar, bombaatar ve hafif silahlarla karşılık verildi. Bölgeden Türk birlikleri üzerine ateş edilen su pompası binası ateş altına alınarak tahrip edildi.

SİLAHLI ÇATIŞMA

20 Temmuz gece yarısı saat 1.00′de de tahrip edilen söz konusu su pompası binasına 10-15 kişilik silahlı bir grubun yaklaştığı tespit edildi. Önce havaya uyarı amaçlı atış yapıldı. Uyarı atışından sonra, Suriye tarafındaki silahlı grup tarafından hudut birliği personeline hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş açıldı. Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde bomba atar, uçaksavar ve makineli tüfek ile karşılık verildi. Silahlı çatışma sonucunda Suriye tarafında ölü ve yaralılarının olduğu öğrenildi.

Hafif yaralı olan bir astsubayın tedavisi Kıyıgören Hudut Karakolunda yapıldı. Diğer yaralı dört personel Antakya Devlet Hastanesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Olayda yaralanan personelin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

KOMUTAN SINIRDA

Sınırdaki gelişmelerin ardından 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Helikopterle Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Kıyıgören köyündeki hudut karakoluna gelen Mendi, ardından, Antakya Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralı askerleri ziyaret etti.