TSK’dan açıklama: Cezalandırıcı mahiyette karşılık verildi

Cuma, 2 Ağustos 2013 11:00

130802_tsk.hlargeSuriye’nin Türkiye sınırında bulunan Rasulayn kentinde PYD ile El Nusra arasında şiddetli çatışmalar sabaha karşı yeniden başladı. TSK’dan yapılan açıklamaya göre Suriye’den atılan mermiye “cezalandırıcı mahiyette misliyle karşılık verildi.”

Birkaç gündür sessizliğin hakim olduğu Rasulayn’da, dün gece havanın kararmasıyla El Nusra cephesi ile PYD güçleri arasında çatışma başladı.

Ara ara silah seslerinin duyulduğu çatışmalar sabah saatlerinde şiddetlendi. Çatışmalar sırasında atılan havan mermileri nedeniyle Rasulayn’da dumanlar yükseldi. Top ve silah sesleri Ceylanpınar’da tedirginliğin yaşanmasına neden oldu. Türkiye sınırına yaklaşık 50 metre uzaklıkta süren çatışmalarda, doçka ve havan mermilerinin kullanıldığı görüldü.

‘CEZALANDIRICI MAHİYETTE MİSLİYLE KARŞILIK VERİLDİ’

Genelkurmay, Ceylanpınar’da Suriye tarafından atılan bir mermiye karşı ağır makineli tüfek ile cezalandırıcı mahiyette misliyle karşılık verildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye-Suriye hududunda 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı Cenkeser Hudut Karakolu sorumluluk sahası Ceylanpınar/Şanlıurfa’da, saat 20.20 sularında, Suriye tarafından atılan bir mermiye karşı, Cenkeser Hudut Karakolu Merkez Kulesinden, daha önce belirlenen hedeflerden merminin geldiği tahmin edilen kontrol noktasına piyade tüfeği ile 15 el atış ve karakolun 1150 metre güneyinde bulunan bir mevziye, ağır makineli tüfek ile cezalandırıcı mahiyette misliyle mukabele kapsamında 25 el atış yapılmıştır.”