Tsarnaev kardeşler El-Kaide dergisinden mi ilham aldı?

Çarşamba, 24 Nisan 2013 11:01

Tsarnaev brothersTsarnaev kardeşlerin bomba yapmayı nereden öğrendiği belirlendi.

Boston Maratonu’na ölümcül bombaları koymakla suçlanan Çeçen kardeşler bomba yapma fikrini, hatta sıradan malzemelerle nasıl bomba yapılabileceğine dair talimatları El-Kaide kaynaklı ingilizce INSP… adlı online bir dergiden öğrenmiş oldukları ortaya çıktı. Kardeşlerin bilgisayarında bu dergilerin indirilmiş olduğu saptandı.

ABD’li resmi kaynaklar FOX haber ajansına verdikleri bilgide, adı geçen derginin 2009 yılında kuzey Carolina’daki ailesinin yanından Yemen’e taşınan, daha sonra insansız hava araçları tarafından El Kaide lideri Enver El-Avlaki ile birlikte öldürülen Amerikan vatandaşı Samir Han tarafından yayınlandığı düşünülüyor.

Dergi, Han ve arkadaşları tarafından kaleme alınan “Annenin mutfağında bomba yap” başlıklı ve benzeri makaleler içermekte. Derginin bazı sayıları şifre ile korumalı olmakla birlikte genellikle erişilebilir durumda.

Kardeşlerin bu dergiden elde ettikleri bilgilerle bombaları hazırladıkları düşünülüyor. CNN televizyonunda terörizm uzmanı Paul Cruickshank kendisi ile röportaj yapan Christiane Amanpour’a yüksek ihtimalle bombanın dergiden elde edilen bilgiler ışığında hazırlandığını söyledi.