TRT’nin yayın gerekçesi: Spor yayınları

Pazartesi, 5 Mayıs 2014 15:12

Meclis’te 4 bakan hakkındaki fezlekelerin görüşüleceği oturumun TRT tarafından verilmemesini CHP kuruma sordu ve çok ilginç bir yanıt aldı. TRT, ““Yayın sürelerindeki değişiklikler aynı zamanda TRT SPOR KANALI olarak yayın yapmakta olan TRT 3 kanalında spor programlarında özellikle canlı yayınlarda aksamalara neden olmaktadır. Bu nedenle bahse konu protokolün ikinci Maddesinde yer alan yayın sürelerinin dışına çıkılamaz” cevabını verdi.

CHP’li Gürsel Tekin, yayın yapılmamasının gerekçesinin TRT’nin spor yayını olduğuna ilişkin yazıyı protesto edeceklerini söyledi. Tekin, “Böyle gerekçe olur mu? 3 partinin grup başkanvekili şimdi Cemil Çiçek’le görüşmeye gidiyor eğer sonuç alınmaz hepimiz gideriz, gerekirse Cemil Çiçek’in makamını basarız” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, ”TBMM, TRT 3′ü TRT’den almalı ve yayınlarla ilgili düzenlemeyi kendi yapmalıdır. TRT, Meclis Başkanlığı’nın teklifini reddederek, kendini TBMM’nin üzerine görmüştür. Demokrasi ve hukuk devletinin geldiği nokta bu. Kapalı devlet, şeffaf olmayan bir devlet. TRT, yalan gerekçelerle TBMM Genel Kurulu’nda bugün yapılacak görüşmeleri yayınlamayı reddetmiş ve kendini Meclis’in, Türk milletinin üzerinde görmüştür” diye konuştu