Trendleri Takip Etmeyen Ama Trend Olan Marka: Uniqlo

Pazartesi, 22 Nisan 2013 11:54

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

NY’a gitmişken bu hafta da moda ve trendler üzerine bir yazı yazmam gerekir diye düşünüyordum. Yaz trendleri, sokak modası vs… Fakat daha sonra farkettim ki bütün seyahat boyunca alışverişte fazlasıyla ilgimi çeken bir ‘marka’ oldu. Bu marka bir Japon markası ve gittikçe dünyanın her yerine hızlıca yayılıyor: UNIQLO

Otelimizden çıkınca yüz metre ileride, köşede NY’un en büyük tekstil alışveriş caddelerinden biri olan 5th Avenue’de bulunan dev bir Uniqlo mağazası vardı. Bir hafta boyunca en az üç kere girip çıktığım 89.000 metrekare üzerine kurulu bu mağazada, içindeki kalabalığa rağmen kurdukları muazzam sistem sayesinde hiç kuyruk sıkıntısı yaşamadan, hem kaliteli hem de gayet uygun fiyatlarla alışveriş yapmanın keyfini yaşadım.

Uniqlo mağazası 1945 yılında Japonya’da ilk olarak Hiroşima’da kurulmuş. Daha sonra firma uzun yıllar Japonya’da birçok mağaza açmış. Dünyada şu an toplam 950 Uniqlo mağazası var, bunun 136’sı Japonya’da. Markanın batıyla tanışması çok eski değil. Japonlar tarafından kanıksanmış bir marka olan Uniqlo batıda çok tutulmuş ve marka son beş senedir Paris, Londra, Moskova gibi büyük şehirlerde neredeyse her ay dünyanın çeşitli yerlerinde hiç durmadan mağaza açıyor.

Uniqlo H&M, Zara gibi rakibi sayılabilecek diğer markalar gibi trendleri takip ederek bir koleksiyon sunmuyor. Bilakis her gün kullanılabilecek , spor, parçaları çok çeşitlendirerek, en kaliteli biçimde en uygun fiyatlarda müşterisine sunuyor.

Markayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik de bu. Marka kişinin ihtiyacı olabilecek her türlü temel giysileri sezonuna göre renklerini değiştirerek , kalıplarında trendlere göre ufak oynamalar yaparak tekrar oluşturuyor.
Gittikçe koleksiyonları da büyüyor. Artık, içgiyim, dış giyim hertürlü tekstil ürünü satılıyor.

Markanın başarısının bir diğer unsuru da yediden yetmişe her yaş grubuna, her türlü gelir grubuna, her türlü zevke birden hitap edebiliyor olması.

Markayla ben, birkaç sene önce, daha sonra bir çok markanın da taklit ettiği, incecik kaz tüyü montlarından aldığımda tanışmıştım. Öyle ki bu incecik hafif montlar sayesinde kışın en soğuk zamalarda bile montu paltomun altına giyerek hiç üşümeden, şıklığımdan da ödün vermeden kullanıyordum. Bu montlar yaz kış Uniqlo mağazalarında satışta ve çok popüler.

Ayrıca marka ünlü tekstil tasarımcısı Celia Birtwell ile birişbirliği yapmış… Celia Birtwell eskiden 1960 ve 70’lere damgasını vuran ünlü tasarımcı Ossie Clark’la çalışmış ve Jimie Hendrix, Beatles, Bianca Jagger, Rolling Stones gibi ünlüleri giydirmiş ve desenleri dünya çapında ün kazanmış bir tasarımcı. Şu anda Uniqlo’da Celia Birtwell’in harika desenlerini tuniklerin, gömleklerin, pijamaların pantalonların üzerinde görebilirsiniz.

Eminim çok yakın bir zamanda Uniqlo Türkiye’de de mağaza açacaktır. Türk insanı trendleri yakından takip etmeyi sever, Uniqlo markası özel olarak “trend”leri takip etmeyen bir marka olsa da gerek mağaza konsepti, gerek sunduğu koleksiyonun kaliteli ve ihtiyacı yönelik olması ile kendi başına yeni bir alışveriş trendi diyebiliriz. Hatta dahası akıllı alışverişin öncüsü…

Müge Ersin