Transferin Sihirli Değneği; Bilic’in İksiri

Pazartesi, 2 Şubat 2015 14:05

Bir transfer dönemini daha ardımızda bırakmak üzereyiz; sempatiden nasibini almamış, alışveriş merkezi samimiyetsizliğine sahip olsa da, bu dönemler kimi zaman güzel dersler verebiliyor.

Dört büyük takımlar arasında geçen bir transfer rekabetinde belki de ilk kez parayı veren değil, gelişimi vaat eden oyuncuyu kaptı, düdüğü çaldı. Tolgay, Trabzonspor’da kazanabileceği fazla banknotlar yerine, elinde önemli isimleri parlatan Bilic’i seçince; komplo teorileri ve hayali SMS’ler üzerine kafa patlamaktansa, futbol için olumlu kısma bakıp bu anekdotu güçlendirme yoluna saptım. “Yiğidi öldürmek” kolay; Bilic hakemlere kimi zaman görevini unutarak gereksiz yere sataşıyor diyebiliriz, Bilic’in “kritik zamanlarda yanlış hamle yaptığını hiç görmedik” ibaresi, evet yalan olur. Derbilere gelince, Aybaba bile kazanırken onunla bu maçlar hayal kırıklığına dönüşüyor… Bunu yapmak kolay ama bence artık zor olanı yapıp “Hakkını Vermek” bölümüne geçmek gerekiyor. İşte bu yazıda kendime sorduğum belli sorularla, ‘Bilic’in İksiri neden seçim aşamasındaki oyunculara çekici geliyor’ tezini güçlü kılmaya çalışıp özel karışımı içip, dönüşüm yaşayanlara göz atacağım. Beşiktaş’ı ve futbolu hepimizden farklı bir pencereden rakamlarla takip eden, profesyonel gözlemci titizliği ile izleyen Buğra Kaan Süer’in de katkısıyla hazırladığım futbolcu kartları tadında bölümde iyi yolculuklar…

velikavlakVeli Kavlak: Dönüştür Geliştir

HEDEFLENEN: “Tek bildiği koşmak” Yorumlarından Kurtarmak

GELİNEN NOKTA: Ekstra Özelliklere Kavuşmuş “Bal Yapan” Orta Saha

BILIC ÖNCESİ DEĞER: 4.500.000* EURO

GÜNCEL DEĞER: 7.250.000* EURO (Kariyerinde En Yüksek Bedel)

Beşiktaş’a Avusturya’dan geldiğinde kendisinden konuşulmayı sağlaması için birden fazla ciğer taşıyan insan haline bürünüp, çok koşması gerekiyordu. Tabii bu da iyi bir futbolcu olması için oldukça yetersiz kalıyordu. Bilic aslında en çok yaptığı numarayı, Veli sayesinde öğretti bize. Bilic öncesi röportajlarda “Kanat mıyım ben neyim bilen beri gelsin” cümlesine eşit şeyler söyleyen Veli’ye daimi rolünü gösterdi Hırvat yönetmen. O günlerde orta sahada başka şansı yoktu ama Veli’nin kısıtlı bir 6 numara olarak da kalmaması gerekiyordu. Bilic işte mental silahıyla bunu yaptı, Veli’ye formayı verip eline reçeteyi de tutuşturdu “Bağlantıyı sağlayan adam olamazsan kulüpte ikimizin de geleceği kelebeğin ömrü kadar olur” dedi. Veli’nin kanat geçmişinden gelen hızına daha önce görmediğimiz pas becerisi eklendi. Koşan oyuncudan, ekstra özellikli orta sahaya evirilen Veli bugün attığı bir golle Roberto Carlos falsosuyla kıyaslanabilecek, verdiği bir pasla “Xavi misin be mübarek” denecek konumda. Kullanılan iksir, “kapasiteni iyi bil evlat, tüm sihir orada” oldu.

Gökhan TöreGökhan Töre: Potansiyele Can Ver!

HEDEFLENEN: Potansiyeli İstikrar İle Buluşturma

GELİNEN NOKTA: Çift Tabancalı “Silahşor”

BILIC ÖNCESİ DEĞER: 3.800.000*   EURO

GÜNCEL DEĞER: 10.000.000* EURO (Kariyerinde En Yüksek Bedel)

Okulun en yaramazının hep farklı meziyetleri olmuştur. Seven de sevmeyen de bir noktada takdir etmek zorunda kalır böyle tipleri, elleri mahkumdur gerçekten kaçamazlar. Karşımızda da böyle biri var… Leverkusen’de turuncu kafasıyla dikkat çektiğinden beri hep tepesinde aynı kılıç vardı; Potansiyel! Bir türlü beklentiler gerçek olmadı, Chelsea’de, Hamburg’ta ve Rubin Kazan’da potansiyele can veren çıkmadı. Özgürlük iksirini düşünen olmadı. Kenarlara sıkışan, oyunun içine girmeyi düşünemeyen bu adama Bilic bağımsızlığın tadını verdi. Beşiktaş’a gelene kadar gol atmayı başaramayan Gökhan Töre, Bilic’in “Gole git” desteğiyle iki ayağının da ateş ettiğini anladı ve koridor ne kadar karanlık olsa da içini keşfetmekten kaçınmamaya başladı. Bu sezon daha da çok gelişen bu özelliğinin getirisine bakarsak 25 maçta 6 gol attığını görüyoruz. Ayrıca Töre bunu yaparken önceden de iyi yaptığı asist hanesini doldurmaya da devam ediyor. Bilic’in kattıklarıyla Gökhan artık tahmin edilemez bir hücumcu konumunda ama gelişiminin daha henüz yarısında. Kendisini de uslu olarak göremeyeceğimiz Bilic, Töre’ye kimsenin güvenmediği kadar çok güvendi ve bilinen tüm koşullarda bile desteğini çekmedi. İksir bu kez mental dokunuşlar içeriyordu ve Gökhan buna o kadar güvendi ki kiralık döneminden sonra bonservisi alınana kadar tek bir kulüple görüşmeden aylarca Bilic’in yanına gelmeyi bekledi. Tolgay’ın görmeden, yaşamadan inandığı o potansiyel kalaycısının becerisini Töre çok iyi biliyordu!

1412409760-59960Olcay Şahan: Soluna “Muhteşem” De!

HEDEFLENEN: Yetenek Eksikliğini Gizlemek

GELİNEN NOKTA: Muhteşem Sol Ayak

BILIC ÖNCESİ DEĞER: 4.500.000* EURO

GÜNCEL DEĞER: 9.500.000* EURO (Kariyerinde En Yüksek Bedel)

Beşiktaşlı okuyucular çok iyi hatırlayacaktır. Olcay Şahan “Feda sezonunda ne gelir elden” transferlerinden birisiydi. “Yazık bu Beşiktaş’ın haline, ikinci ligden topçu alıyorlar” diyenleri hepimiz hatırlarız. Olcay’a ilk sihri Aybaba yaptı ve gol nedir bilmeyen adama gol yükünü çekme sorumluluğu aşıladı. Çok iyi hatırlıyorum haberlerde, sadece bir tane olduğunda hep aynı golü kullanırdık. Fakat Aybaba döneminde oyuncuların beceremediği şey takım savunmasını yapmaktı. Bilic gol yeme problemine çözüm arıyordu ve kanatlar bu konuda yardım etmeliydi. Olcay Şahan bu isteğe, bu gereksinime ilk cevap veren oyuncu haline büründü. Artık Olcay, Aybaba döneminde olduğu gibi sadece gol atmıyor aynı zamanda takım savunmasında herkese örnek oluyor. Bütün bunları yaparken attığı gol ve verdiği gol paslarının adedinde de bir düşüş yok. Oyuncuların nerelerde dolandığının en iyi aynası olan “Isı Haritası” Olcay’ın Sol ön görevlerini yerine getirirken savunmada da takıma neler yaptığını açıkça ortaya koyuyor. Bilic en iyi yaptığı işi, Beşiktaş’ta dört dörtlük olarak işte bu bahsettiğimiz adamda uyguladı. Etinden sütünden faydalanmak, elde ne varsa en iyi şekilde kullanmak böyle bir şey. Bugün Beşiktaş’ta oynamayı hayal edenlerin nasıl olmaları gerektiği yönünde soru işaretleri varsa çekinmeden Olcay’dan kopya çeksin!

Hazırlayan: CEM PELİSTER

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play