Topuğunuz yeterince yüksek değilse bu kırmızı halıda yürüyemezsiniz!

Pazartesi, 25 Mayıs 2015 10:26

Her yıl Mayıs ayında Fransa’nın güneyinde yer alan Cannes şehrinde bir koşturmacadır yürür gider. Bu koşturmacanın asıl sebebi tüm yıl boyunca çekilmiş birbirinden yetenekli oyuncularla dolu bir sürü filmin Altın Palmiye için yarışması olsa da, birçok kişiyi ilgilendiren bir diğer tarafı ise tüm ödül törenlerinde olduğu gibi kırmızı halı geçididir ama bu yıl bir başka sebebimiz daha var.

Modanın özellikle kadınların üzerinde uyguladığı estetik ve güzellik baskıları her geçen gün bir başka kalıpla karşımıza tekrar çıkıyor. Kadınların hepsinin manken ölçülerine sahip olması gerekiyormuş gibi çekilen reklamlar, kampanyalar, sloganlar… Bu bazen bir iç çamaşırı markasının “Eşinizin üzerinde böyle durmayacak” gibi bir sloganla olabiliyor hatırlarsanız. Moda ve kadın bedeninin aşağılanıp sömürülmesi genellikle bağdaştırılan terimlerdir fakat yanlıştır, moda hiçbir zaman tüm kadınların tek bir kalıptan çıkmasını savunmaz aslına bakarsanız. Kadının bedeninin sömürülmesi gibi birçok konu ile moda dünyasında da mücadele veriliyor. Yeri geliyor markalar protesto ediliyor, yeri geliyor büyük beden mankenler podyumlarda ve kampanya çekimlerinde yer buluyor. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi… Hiçbirimiz Victoria’s Secret mankeni değiliz ve olmak zorunda da değiliz. Bu aslında oldukça cinsiyetçi ve faşistçe bir tutum. Bu tutumu en son prestiji ve geçmişte yerli yönetmenlerimizinde bu prestijli festivalden aldığı ödüllerle gönlümüzde yer eden Cannes Film Festivali sergiledi.

Adriana Lima in Ulyana SergeenkoBu yıl 68.’si düzenlenen Cannes Film Festivali kırmızı halı performansıyla yılın diğer birçok ödül töreninin kırmızı halı geçidini geride bıraktı. La Tete Haute galasıyla açılış yapan ödül töreninde filmlerden evvel ünlüler birbiriyle şıklık konusunda binlerce flaşın önünde yarıştı. Ödül töreni bu kadar prestijli olunca katılımcılar ve kıyafetlerde bir o kadar prestijliydi elbette ama bu yıl bu prestije çok da yakışmayan olaylar oldu. Yapımcı Valeria Richter’ın ayağında ki rahatsızlığından ötürü topuklu giyemediği ve sebeple Cannes kırmızı halı törenine alınmaması ilk önce sosyal medyayı salladı.

Hazırlayan: YAĞMUR BİLMEZ

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 218. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play