Toplumsal Sorunlara, Sosyal İnovatif Çözümler

Pazartesi, 25 Mart 2013 23:55

Dipnot.tv Onlar Farkında canlı yayını, Sosyal İnovasyon Merkezi kurucusu Suat Özçağdaş, proje kordinatörlerinden Özlem Mutlu, İrem Yılmaz ve Türkiye Kurumsal Sosyal Derneği’nden Feride Doğan’nın katılımıyla gerçekleşti.

Sosyal inovasyonu karşılanmamış toplumsal sorunların yenilikçi yöntemlerle çözülme süreci olarak tanımlayan Suat Özçağdaş, inovasyonu ise toplumsal yenileşme anlamına geldiğini söyledi. Dünyada pek çok sosyal inovasyon merkezi bulunduğunu fakat Türkiye de ilk kurulan merkez olduklarını dile getirdi.

Suat Özçağdaş’a göre, Sosyal İnovasyon Merkezi toplum ve gezegen için sürdürülebilir bir yaşam sağlamak üzere, var olan toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek ve bunları hayata geçirmek için çalişmlar yapmayı amaç edinen bir sosyal girişimcilik alanı olduğunu söyledi.

Özlem Mutlu, Türkiye de son yıllarda inovasyon kavramı çok önemli bir yere sahipken tek başına çözüm olmadığını bazen de sorunun kaynağı olduğunu inovasyonun istihdam alanında bir sorun olduğun ve inovasyon ne kadar başarılı olursa, üretim alanında emek ihtiyacının azaldığını vurguladı.

Suat Özçağdaş, Sosyal inovasyon’nun dünyada iki farklı gurupta toplandığını; Akademik alanda dünyada 40 dan fazla üniversitede kurulmuş sosyal merkezi adı altında çalıştığını, ülkeler bazında bakıldığında ise yarı bağımsız olarak çalişan Sosyal inovasyon merkezleri var olduğunu söyledi.

‘SİM’ Sosyal inovasyonda sirketlerin sürdürülebilir stratejisinin farklı olması gerektiğini vurgularken bu konuyla ilgili iki başarılı örneği dile getirdi, İlk olarak Borusan grubunun binasının hafta sonları sergi alanı olarak kullanıldığını ve insanlara açık hale getirilmesinin doğadan yer çalmak yerine doğaya yeni yerler kattığını ve şirketleri bu yerleri nasıl etkin kullanabiliceklerini söyledi. İkinci örnek ise Opet şirketinin sadece çalişanlarıyla değil aynı zamanda yedibin’e yakın gönüllüyle birlikte kss projeleri gerçekleştirdiklerini ve insanları bu projelerin içine doğrudan kattıklarını söyledi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip edebilir, yayınlar sırasında paylaşacağımız linke veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayıp, katılabilirsiniz!

hangout-nasıl-yapılır-yatay