“Topçu Kışlası AVM de rezidans da olabilir” Erdoğan noktayı koydu

Salı, 30 Nisan 2013 09:59

BASBAKAN ERDOGAN, KIZILCAHAMAM'DABaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim’de yapılacak Topçu Kışlası’nın AVM ve rezidans olarak hizmet vereceğini de aktardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şubat’ta yaptığı açıklamada Topçu Kışlası’nın kesinlikle AVM olmayacağını söylemişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim’deki düzenlemelere ilişkin tartışmalara nokta koydu. Başbakan Erdoğan, Taksim’de yapılacak Topçu Kışlası’nın AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini açıkladı. Erdoğan, AK Parti’nin Kızılcahamam’daki il ve ilçe başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Denizin dibinden 3-5 tane çanak çömlek bulunmuş, çatal kaşık bulunmuş, bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı’ndaki devasa kışla, gayet güzel mimari estetiği hepsi güzel ve bunu korumuyorsun. Bu ideoloji değil de nedir?” dedi.

TOPBAŞ ”OLMAYACAK” DEMİŞTİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 7 Şubat 2013′te katıldığı bir TV programında yeniden inşa edilecek Taksim Kışlası’nın AVM olmasının söz konusu olmadığını söylemişti.

İl ve ilçe başkanları toplantısında konuşan Erdoğan şunları söyledi:

ÇILGIN PROJELER
Çok daha hızlı yürümemiz lazım. Çılgın projeler diyoruz, ama bir çılgın projenin gerçekleşmesi için bize hendek atlattılar. 3-4 sene gecikmeli proje başlatabiliyorsunuz. Bir Marmaray’ımız var. Çanak çömlek hikâyesi bize 4 sene kaybettirdi. Şimdi 29 Ekim’e yetiştirmek istiyoruz. Türkiye 4 yıl içinde modern bir havalimanına ulaşacak. Birileri geliyor ve ‘Kanalistanbul gereksiz bir proje’ diyor. Sen o aklını kendine sakla. Kanalistanbul’u gerçekleştireceğiz.

”TOPÇU KIŞLASI REZDANS YA DA AVM OLABİLİR”
Taksim gezi alanı diyoruz, buna da karşı çıktılar. “Kışlayı yeniden yapacağız” dedik ve hemen ana muhalefet karşı çıktı. Denizin dibinden 3-5 tane çanak çömlek bulunmuş, çatal kaşık bulunmuş, bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı’ndaki devasa kışla, gayet güzel mimari estetiği hepsi güzel ve bunu korumuyorsun. Bu, ideoloji değil de nedir? İnşallah orada hem kışlamızı yapacağız ama bu kışla artık tabii kışla olarak görev yapmıyor. Mimari olarak öyle olacak ama alışveriş merkezinden toplantı salonlarına kadar, belki rezidans otel, Divan Otel tarafında da bir şehir müzesi yapmak suretiyle İstanbulumuz’un şehir müzelerini de arttıralım istiyoruz.

GALATAPORT, YASSI ADA,SİVRİ ADA PROJELERİ
Galataport hazırlanıyor inşallah. Haydarpaşa port aynı şekilde. Ama hepsinden daha önemli bir şey var artık Yassı Ada’yı yaslı ada olmaktan çıkarıyoruz. Sivri Ada’yı inşallah bir kongre merkezi olarak gerçekten muhteşem bir proje ile orayı bir demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz.