Tony Blair’den Sisi’ye tam destek: “Ordu halkın isteğine göre davrandı”

Cuma, 31 Ocak 2014 12:01

İngiltere eski başbakanı Tony Blair, General Abdülfettah el-Sisi ile görüşmesinin ardından Mısır hükümetine tam desteğini belirtti ve uluslararası toplumu da ülke liderinin arkasında olması için çağrıda bulundu.

Ortadoğuda barış sürecini ve Mısır’ın durumunu görüşmek üzere Kahire’de gerçekleştirdiği ziyaretinde Sky News Arabia’ya konuşan Tony Blair Müslüman Kardeşlerin “ülkeyi temel değerlerinden, umuttan ve gelişimden uzaklaştırdığını” söyledi.

Tony Blair ayrıca ordunun aldığı önlemlere de destek verdi ve Temmuz ayında Muhammet Mürsi’nin görevden indirilmesini “ordu halkın isteğine göre davrandı” şekilinde savundu.

Blair: “Ben işte bunu batıdaki meslektaşlarıma anlatmaya çalışıyorum. Gerçek şu ki Müslüman Kardeşler ülkeyi temek değerlerinden, umuttan ve gelişimden uzaklaştırdı” dedi. Blair sözlerine şöyle devam etti: “Ordu halkın talebi doğrultusunda müdahele etti ama bir sonraki adım ülkeyi gelişime taşımak olmalıdır, bu da demokrasi olmalıdır, biz de hükümete bu yolda desteğimizi vermeliyiz”

Blair ordunun geçtiğimiz yıl Mısır’ın ilk seçilmiş liderini görevden indirme kararını savundu. Blair eğer darbe olmasaydı “kaos” olacaktı yorumunu yaptı.

Tony Blair:” Açık görüşlü bir toplum ve modern bir ekonomi isteyen bölge insanlarını desteklemeliyiz. Bu da demektir ki şu an Mısır’da bulunan hükümeti desteklemeliyiz. Ben bölgeye baktığım zaman tek bir resimde bir çok farklı parçalar görüyorum ama büyük resim bir tane. O da şu dur: Ortadoğuda açık görüşlü ve modern bir tolum ve modern bir ekonomi sağlamak, genç insanlara iş imkanı sağlamak ve Mısır gibi bir ülkenin potansiyelini tam olarak değerlendirmesini sağlamak mümkün müdür? Burada yeni hükümetin başarılı olması esastır. Hükümetin Mısır’a yeni bir dönem getirmesini desteklemeliyiz. Ve evet geçmişi tartışabilirsiniz, ama bu muhtemelen pek sonuç vermez. Bence önemli olan şu anda tüm uluslararası toplumunun buradaki liderliğe yardım etmesidir.” şekilinde konuştu