Tiyatroda “EKİP” olmak neyi değiştirir?

Pazartesi, 25 Mart 2013 23:50

Dipnot.tv Oyunperest canlı yayını, yenilikçi ve sıradışı oyunlarıyla adlarından sıkça söz ettiren, İstanbul’un önde gelen tiyatro gruplarından EKİP’i ağırladı.

EKİP’in kurucusu, yönetmen ve oyuncusu Cem Uslu, “Kara Sohbet” oyununun yönetmeni ve “Parti” ile “Largo Desolato” oyunlarının dramaturgu Ayça Seymen Şimşek, “Largo Desolato” ve “Parti” oyunlarının oyuncusu Ertürk Erkek ve “Parti” oyununun oyuncusu Elif Bilgiç’in katıldığı programın gündemi de yoğundu.

Oyunlarıyla tiyatroseverlerin mutlaka görülmesi gerekenler listesine üç yıldır kesintisiz giren ve yenilikçi uçlara dalmaktan çekinmeyen EKİP, yaratıcılıklarını ve sınırlarını zorlamayı seviyor. Uyarlama oyunların yanı sıra kolektif olarak yazdıkları bir oyun da bulunan EKİP, toplumsal meselelerde söylemek istediklerini göze sokmadan, ustaca ördükleri oyun yapısı ile veriyor.

EKİP olarak oyunların yaratım, hazırlık, sahnelenme gibi tüm süreçlerini yenilikçi ve dinamik bir bakış açısıyla yaşadıklarını belirten Cem Uslu, alternatif olmayı ana akımın karşısında olmak olarak tanımlayarak özellikle İstanbul’da tiyatro gruplarının birbiriyle daha çok iletişim içinde olmasının gerekliliğinden bahsetti.

Ayça Seymen Şimşek, EKİP’in sahnelediği oyunların çeşitliliğine dikkat çekerek, oyun seçimlerinden, oyun ve oyuncu ilişkisinden, oyunların ilk sahnelenişlerinden bugüne nasıl evrildiklerinden söz etti.

Elif Bilgiç ise EKİP içerisinde her oyuncunun oyunculuk dışında başkaca görevlerinin de bulunduğunu, ışıktan anketlerin takibine kadar her görevin oyuncuyu ve ekibi geliştirdiğini ve tiyatronun kolektif yapıldığında anlamlı hale geldiğini iletti.

Ertürk Erkek, geçen yıl İKSV’nin uluslararası tiyatro festivalinde Yeni Dalga kategorisinde yer aldıklarını, ulusal festivallerin de yeni ve genç ekipleri daha çok desteklemesi gerektiğini söyledi.

EKİP bu sezon boyunca, Kara Sohbet Çek Cumhuriyeti’nden The Marta Award ödülünü aldıkları Largo Desolato ve Cem Uslu’nun EKİP ile birlikte kaleme aldığı Parti oyununu sahneliyor.

EKİP Largo Desolato ile ayrıca, XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, Canlandırmada Bütünlük (Ensemble) Ödülü’ne değer görüldü. Oyunun yönetmeni Cem Uslu, Ekin Yazın Dostları’nın yayınladığı 2011-2012 Tiyatro Sezonu Seçkisi’nde, En İyi Yönetmen olarak değerlendirildi.

Dipnot.tv Oyunperest canlı yayınına 8 Nisan Pazartesi saat 22.30′da siz de katılabilir, tiyatro hakkında görüşlerinizi paylaşabilir ve konuklarımıza merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip etmek ve canlı yayın sırasında yayınlayacağımız linke Google Plus hesabınız açıkken tıklamak!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay