Timokrasi, Oligarşi, Demokrasi kavramlarını Kitap Kulübü’nde tartıştık!

Pazar, 4 Ağustos 2013 18:21

Kitap okumak için benim zamanım yok diye kendinizi kandırmayın. Gerçek şu ki; zaman var ancak motivasyon eksik. Bu soruna en iyi çözümlerden birisi de Kitap Kulübü!

Kitap Kulübü’nde bu hafta sezonun son canlı yayınında Platon’un Devlet isimli eserinin son bölümünü katılımcılarla birlikte değerlendirdik.

Programda Timokrasi, Oligarşi, Demokrasi ve Tiranlık kavramlarını Platon’un ileri sürdüğü düşünceler üzerinden konuşuldu.

Demokrasinin halka vermiş olduğu yetki aslında gerçek manada ona daha yüksek bir refah düzeyi ve daha özgürlükçü bir toplum hayatı sağlamaya yeterli olup olmadığını değerlendiren katılımcılar; Tiranlık ya da Demokrasi herhangi birinin de tam anlamıyla kesin doğrular içeren bir yönetim biçimi olmadığını ileri sürdüler.

“Devlet yönetiminde görev almak için insanların sahip olması gereken özelliklerden birisi de zenginliktir” diyen düşünce yine Kitap Kulübü canlı yayınında tartışıldı. Ve bunun bir kıstas olmadığı Platon’un önergeleriyle desteklendi ve Platon’un da kurduğu örnek dünyada herkesin birbirine denk olduğu belirtildi.

Devlet isimli eserin son bölümüne gelindiğinde ise “sanat teorisi” ile ilgili konular konuşuldu. Sanatçının toplumdaki rolü ve hakikat ile olan ilişkisi üzerine tartışmalarda bulunuldu.

Programda yer alan isimler “hakikate, doğruya sadık kalarak adalet çerçevesinden ayrılmadan toplum için yararlı etkinliklerde gerçekleştirilebileceğini” söylediler.

Dipnot.tv Kitap Kulübü yayınına Ağustos ayı için kısa bir süre yaz arası veriyoruz, Eylül’de yeni kitap ve konularla sizlerle birlikte olacağız!

Siz de Kitap Kulübü’ne katılmak  için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın saatinde paylaşacağımız linklere  veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayabilirsiniz.

Kitap kulübümüze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Geçmiş Kitap Kulübü yayınlarını izlemek için tıklayınız.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay