Times’tan Erdoğan ve Türk medyasına eleştiri

Salı, 11 Haziran 2013 14:43

page_abant-platformundan-gezi-parki-icin-sagduyu-cagrisi_027385590Taksim Gezi Parkı eylemlerinin başladığı ilk günden itibaren dünya basınının konuya ilgisi de devam ediyor.

ABD’de yayımlanan New York Times’tan The Economist dergisine kadar Financial Times’tan The Sunday Telegraph’e kadar dış basından bir çok yayın kuruluşu Taksim’deki eylemcileri destekleyen, hükümeti ve Erdoğan’ı ise eleştiren manşetlere yer verdi.

“SOSYAL MEDYAYA YÖNELMELERİ NORMAL”
Son olarak İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi Türkiye’de olanları, ülkedeki medyadan anlamak, kahve falında geleceği görmek kadar zor olduğu için genç, teknolojiden anlayan göstericilerin sosyal medyaya yönelmesinin şaşırtıcı olmadığını yazdı.

Gazetenin İstanbul Muhabiri Alexander Christie-Miller, bugünkü yazısında, Türk basınının Gezi Parkı’nda başlayan protesto eylemlerini yansıtma şeklini ele aldı.

Penguenli pankartlara değinen ve Türk medyasının olaylar olduğu sırada penguen belgeselinin yanı sıra, Mars’ta radyasyon ve liposuction ile yağ aldırma gibi konularda programlar yayınladığını belirten Christie-Miller, “Bağımsız olduğu varsayılan medyanın Tayyip Erdoğan hükümetinin esiri olduğu, Türkler için hiç bu kadar saçma bir şekilde açık olmamıştı” diye yazdı.

“HEPSİ AYNI MANŞETLE ÇIKIYOR”
Türkiye’ye yerleştiğinde medyanın canlı, farklılıklar içeren, çoğu zaman da eleştirel olduğu izlenimini edindiğini ifade eden Times muhabiri, başbakanın Kuzey Afrika ziyaretinin dönüşünde yaptığı konuşmadan sonra ise birçok gazetenin aynı manşetle çıktığına işaret etti.

DAKİKADA 3 BİN TWEET
Medya kuruluşlarının başka alanlarda çalışan dev holdinglerin parçası olduğunu kaydeden Miller, analizinde bu holdinglerin alacakları ihaleleri tehlikeye atmamak için hükümeti öfkelendirmemeye çalıştıklarını vurguladı.

Yazıda özetle şöyle denildi:

“Bu yüzden, on yıllık iktidarındaki en ciddi krizle ilgili ifadeleri kontrol etmeye çalışan başbakanın karşısına Twitter ‘belasının’ çıkması şaşırtıcı değil. Taksim’e akın eden çoğunluğu genç, teknolojiden anlayan göstericiler, büyük bir hızla Twitter’a döndüler. Bir araştırmaya göre, gösterilere başladıkları gün, geceyarısından sonra bile, protestolara dair ‘hashtag’lerle (# – etiket) dakikada 3,000 twit atılıyordu.

HEDEFTE YABANCI GAZETECİLER VAR
Hükümet de karşılık vermeye çalışıyor. Twitter kullanıcısı 38 kişi tutuklandı ve isyanı körüklemekle suçlanan yabancı gazetecilere odaklanıldı.

Borsalarda son on yılın en büyük düşüşü gerçekleşince, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek beni, haksız bir şekilde, bir tweet’imde yalan söylemekle suçladı.

“ESKİ TARZ LAİKLERE BENZEMİYORLAR”
Taksim’de göstericilerin çoğunluğunu oluşturan bu genç, öğrenci, mimar, doktor, mühendis kuşağı tipik ‘ajan provokatörler’ değil ve Türkiye’nin milliyetçi, yabancı düşmanı, eski tarz laiklik yanlılarına benzemiyor.

“GİDEREK İSLAMCI KİMLİĞE BÜRÜNEN HÜKÜMET”
Ancak giderek daha açık bir şekilde İslamcı olan hükümetin otoriter tavrı nedeniyle sabırları taşmış. Son on gün içinde Twitter internet ağlarrından, sanal dünyadan gerçek dünyaya taştı. Taksim’de Erdoğan’a direnmekle birleşen farklı gruplar, Twitter etrafında toplanarak protestolarına enerji, mizah ve eleştiri kattı.