Times: Kürtler Kobani’de savaşı kazanmaya yakın

Salı, 20 Ocak 2015 09:32

İngiliz Times gazetesi, Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentinde son olarak stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi’ni ele geçiren Kürtlerin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü yenilgiye uğratmak üzere olduğunu yazdı.

Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı, “Kürtler Kobani’de savaşı kazanmaya yakın”. Tom Coughlun ve Hannah Lucinde Smith imzalı haberde, ABD’nin hava saldırılarıyla destek verdiği Kürt savaşçıların 150 gün süren çatışmaların ardından Kobani’nin büyük bölümünü ele geçirdiği, IŞİD örgütü militanlarının yenilgiyle yüzleştiği belirtiliyor.

Kobanililer ve Kürt yetkililer, kentin güneyindeki stratejik önemi yüksek Miştenur Tepesi’nin ele geçirildiğini doğrulamıştı. Bu da Kürt savaşçıların ilk kez IŞİD için önemli bir ikmal yoluna yöneldikleri anlamına geliyor.

IŞİD’in Kobani’ye ilk kez 23 Eylül’de saldırdığını ve kentin büyük bölümünde sokak çatışmalarının o tarihten bu yana sürdüğünü belirtmiş Times ve eklemiş:

“Amerikan yönetiminin Türkiye’nin Kürtlerin bağımsız bir devlet kurma hırslarına yönelik huzursuzluğunu görmezden gelmesinin ve IŞİD’e saldırmasının ardından kent için verilen mücadele daha da sembolik bir hal almıştı.”

‘ABD saldırılarının yüzde 75′i Kobani’de’

Times, ABD’nin Suriye’deki hava saldırılarının yaklaşık yüzde 75′ini Kobani’de düzenlediğini de vurguluyor. Gazetenin haberinde, İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Kobani’deki sokak çatışalarında en az 1000′i cihatçı 1600 kişinin öldüğü bilgisi de yer alıyor.

Kaynak: BBC Türkçe