Time dergisi yazarı yaşananları ünlü diziye benzetti: “Türkiye’nin House of Cards anı”

Cuma, 20 Aralık 2013 12:10

İstanbul’da bulunan Gazeteci Piotr Zalewsky yazdığı yazıda Türkiye’de son günlerde yaşanan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını anlattı ve olayları House of Cards dizisine benzetti.

Zalewsky yazısında Başbakan Erdoğan’ın İstanbul iki şehir projesini açıkladığı gün müteahhit Ali Ağaoğlu’na şakayla karışık görev vermesi ve Ali Ağaoğlunun da bunu kabul etmesine yer veriyor. Yazıda Ağaoğlu “biraz Crazy Eddie” (yolsuzluk davasının ardından iflas eden Amerikan elektronik devi) “biraz Gatsby” (Amerikan yeni zengini roman kahramanı) “biraz Trump” (eski eşleri ve seks skandalları ile ünlü milyoner Donald Trump) şeklinde tanımlanıyor. Ağaoğlunun hükümet ve TOKİ ile yakınlığına da değiniliyor.

Yazıda “Ülkede yolsuzluk soruşturmaları, özellikle de AK Parti’ye yönelik yolsuzluk operasyonları nadir görülürken, bu operasyon kabine üyelerinin oğulları, ülkenin ikinici en büyük bankası Halkbank’ın müdürü, en büyük belediyelerden birinin başkanı (Fatih Belediyesi), büyük iş adamları, memurlar ve son olarak Ali Ağaoğlun’dan oluşan oldukça büyük balıkları yakaladı” deniliyor.

Rüşvet alma ve görevi kötüye kullanma da dahil olmak üzere gözaltına alınmaların 10 aydır süren üç ayrı incelemenin sonucu olduğunun belirtildiği yazıda soruşturmaların aslında devletin başındaki tek isim Erdoğan’a yönelik bir saldırı olduğu yorumlarının yapıldığının da altını çiziliyor. “Güçlü Islami hareket Gülen cemaati, Erdoğan’ın en tehlikeli düşmanı haline geldi” denilen yazıda “Gülen cemaatinin Erdoğan hükümetine karşı giderek artan kini, polis ve adliyedeki güçleri, ana şüphelilerin AK partiye olan bağları ve savcıların geçmişleri, hepsi geniş çevrelerce konuşulan teorinin yani operasyonların arkasında itici güç olarak Gülen cemaatinin bulunduğunu kanıtlıyor” deniliyor.

“Beyaz” ve “temiz” parti anlamına gelen AK Parti kendini akıllıca yolsuzluktan uzak olarak gösterdi ama bu son olaydan sonra bu lekeyi çıkarması zor olacak denilen yazıda taraflar kim olursa olsun hükümetin kirlilerinin havalandırılmasının her halükarda uzun vadede yararlı olacağı vurgulanıyor ve gazeteci yazar Cengiz Aktar’ın “Ülkenin nasıl yönetildiğini ortaya çıkaran her detay her zaman iyidir” “Bu ülkede, kamuda güçler ayrılığı ve denetim yok artık. Zaten bu noktaya da bu yüzden geldik” sözlerine yer veriliyor.