“THY’nin yasağı laik Türkleri kızdırdı” The Economist yazdı

Pazartesi, 6 Mayıs 2013 14:41

chp-li-bayan-vekillerden-kirmizi-ruj-destegi-4577923_5652_400The Economist Dergisi, THY’nin hostesler için getirdiği kırmızı ruj ve kırmızı oje yasağının laik Türkler arasında kızgınlığa neden olduğunu yazdı.

Saygın ekonomi dergisi, Türkiye’de tartışmalara neden olan THY’nin kırmızı ruj ve oje yasağıyla ilgili olarak Türkiye’deki laiklerin AK Parti’nin Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti dinsel yönetime doğru sürüklediği kaygısına kapılmasına neden olduğunu yazdı. Dergi, Avrupa’nın 4′üncü büyük havayolu şirketi THY’nin bu yasağı hosteslerin ‘daha duru ve sade bir görünüm’ sağlaması için getirildiği kırmızı ve koyu pembe yerine pastel renklerin tercih edileceğini açıklamasını aktararak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘kırmızı güzel bir renk, bayrağımızın rengi’ yorumuna yer verdi.

Yazıda, geçen şubat ayında THY’nin kabin memurları için tasarlanan kostümlerden dolayı benzer bir tartışmayı alevlendirdiği belirtilirken iç hatlarda ve bazı dış seferlerde alkol servisinin yasaklanmasının da laik Türkler’i kızdırdığı yorumu yapıldı. Yazıda ayrıca, AK Parti’nin iktidara gelmeden önce ülkeyi yöneten generallerin dindarlığı dışarda tutmaya çalıştıkları ve baş örtülü kadınların üniversitere ve okullara alınmadığını belirtildi.

THY’nin bir dönem servis ve güvenliğinin zayıf olmasından dolayı ‘They Hate You’ (Senden Nefret Ediyorlar) diye anıldığını yazan The Economist, AK Parti’nin iktidara gelmesinden sonra çarpıcı bir şekilde geliştiğini ifade etti. Dergi, geçen yıl 39 milyon yolcu taşıyan havayolu şirketinin 219 yere uçtuğunu ve geçen yıl kalite ölçüm açısından Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçildiğini yazdı.

Tags