THY’nin çok konuşulan ‘Hayal Edince’ isimli yeni reklam filmini, reklamı çeken ajans anlatıyor

Pazar, 4 Mayıs 2014 19:06

Türk Hava Yolları’nın ‘Hayal Edince’ isimli reklam filmi şüphesiz son dönemin ençok ses getiren işlerinden biri oldu. 23 Nisan günü yayınlanmaya başlanan reklam filminde THY, “Türkiye’de uçmadığımız tek bir yer kalsa, dünyada en çok noktaya uçmuşuz ne fayda” dedi. Türkiye, kısa film tadındaki bu reklamla duygusal anlar yaşadı.

Röportaj: Selin Babacan (@SelinBabacann)

THY “Hayal Edince” / Bahadır Karataş from Filmpark on Vimeo.

Yapım aşaması üç ayı bulan reklam filmi, Lowe İstanbul imzasını taşıyor. Sosyal medyada çok sayıda olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen Lowe İstanbul Ajans Başkan Yardımcısı Şerife Kırımlı’ya göre herkes hayatına dair bir şeyler buldu bu filmde.

Neden bu kadar çok konuşuldu bu reklam?
Çünkü film tüm Türkiye’yi yansıtıyor, hem de sıcacık bir tonda. Çocuklarımızın samimiyeti, heyecanı, tatlı telaşı ve hayallerine sıkı sıkı tutunmalarının hikayesi hepimize ayrı ayrı dokunuyor. Hepimiz hayatımıza dair bir şeyler bulduk bu filmde.

Bu kadar ses getireceğini tahmin ediyor muydunuz?
Türk Hava Yolları reklamları bugüne dek yapılan işlerle zaten oldukça yüksek bir çıtadaydı. Biz de bu çıtanın altında kalmamak ve hatta daha da yukarıya çıkmak için çalıştık. Ve sanırım bunu başardık.

Reklam için nasıl bir brief aldınız? Fikir nasıl çıktı?
Türk Hava Yolları dünyanın en çok noktaya uçan havayolu olarak son yıllarda bu noktanın üzerine giden çok güzel işler yaptı. Ama bu hedef üzerinde çalışırken, hiçbir zaman özünü, Türkiye’yi ve Türk halkını unutmadı. Bu reklam filmi özümüzü asla unutmadığımızı ve olduğumuz her yere bu özden gelen değerlerimizi taşıdığımızın altını çiziyor.

Prodüksiyon aşaması nasıldı?
Prodüksiyon aşaması hava şartları nedeniyle tahminimizden uzun sürdü. Ancak tüm THY takımı, prodüksiyon şirketi ve biz tek bir takımdık. Çok verimli ve hafızalarımızda kalacak güzellikte bir prodüksiyon süreci geçirdik.

Çekimler ne kadar sürdü? Nerede gerçekleşti?
Çekimler yaklaşık 3 ay sürdü. Iğdır ve Antalya’nın çeşitli yörelerinde çekimler yapıldı.

Reklam filmi neden 23 Nisan’da yayınlandı?
Bu film hayallerin gerçekleşmesini, çocukların saflığı, temizliği ve samimiyeti üzerinden bizlere anlatıyor. Böylesi bir filmi, tüm çocuklara armağan etmek istedik. Bu nedenle ilk yayın günü olarak 23 Nisan’ı seçtik.

Sosyal medyada nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Hemen hemen herkesten çok sayıda, çok olumlu tepkiler alıyoruz.

Reklamda ünlü kullanımının markaya avantaj getirdiğini düşünüyor musunuz?
Ünlü kullanımı ilk başvurulan ve kullanımı çok kolay bir yöntem gibi gözükse de, doğru ünlü kullanımı oldukça güçtür. İyi bir şey yapmak isterken, markaya zarar da verilebilir. Bu nedenle marka ve ünlü ilişkisinin/dengesinin doğru kurgulandığı işler markaya avantaj sağlar.

Künye
Reklam “Hayal Edince”
Reklamveren: Türk Hava Yolları
Reklam Ajansı: LOWE İstanbul
Kreatif Direktör: Can Faga
Yaratıcı Grup: Erdem Suyolcu, Okan Saykun, Zeynep Güneş, Ali Yiğit Gümüş, Emine Aydın

Müşteri İlişkileri: Şerife Kırımlı, Zeynep Palpas, Aslı Haymana, Yasemin Baykara
Stratejik Planlama: Yusuf Muslubaş, Mert Tuncer
Prodüksiyon: Tuğrul Karadeniz, Ahmet Uygun, Emirhan Akıncı

Yönetmen: Bahadır Karataş
Prodüksiyon: Filmpark
Post Prodüksiyon Sinefekt

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN