THY yeniden grevle karşı karşıya

Cumartesi, 4 Mayıs 2013 09:35

hava_is_thyda_grev_tarihini_acikladi_h13614Hava-İş, 15 Mayıs’tan itibaren grev kararı aldığını açıkladı.

Hava-İş Sendikası’nın Bakırköy’deki genel merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, şu açıklamaları yaptı:

“THY A. O. İşletmesi’nde 14 bin üyemizi ilgilendiren 24. dönem toplu iş sözleşmesinde masada çözüm fırsatları maalesef THY yönetimince hovardaca harcanmıştır. Sendikamızın yasal ve anayasal güvence altında olan grev uygulama işleminden başka bir yolu kalmamıştır.

Bu yasal hak çerçevesinde yönetim kurulumuz olağanüstü bir toplantı yaparak; 6356 sayılı yasının 60. maddesi ve diğer ilgili maddeleri uyarınca, THY A. O. Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerleri işletmesinin tüm işyerlerinde 15.05.2013 Çarşamba günü, grevin uygulamaya konulmasına, durumun noter kanalı ile işverene, yetkili makama bildirilmesine THY A.O. Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerleri işletmesinin tüm işyerlerine ilan edilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Hava-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, 14 bin THY çalışanlarını kapsayan 24. dönem toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlık ile ilgili genel merkez yönetimine “grevi başlatma yetkisi” vermişti.