THY dört gazetenin dağıtımını durdurdu

Pazartesi, 23 Aralık 2013 13:12

Hürriyet gazetesinin haberine göre daha önce Birgün ve Sözcü gazetelerinin dağıtımını durduran Türk Hava Yolları bugünden itibaren Zaman, Bugün, Today’s Zaman ve Orta Doğu gazetelerinin dağıtımını durdurdu.

Pasaport kontrolünden sonra yolcular havalimanında bulunan THY bankosundan uçuş kartlarını göstererek istedikleri gazeteyi alabiliyorlar. Bundan böyle yolcular yine pasaport kontrolünden sonra uçuş kartlarını göstererek gazetelerini alabilecekler ancak uçak içindeki Business Class’da Bugün, Today’s Zaman ve Zaman gazetelerinin dağıtımı yapılmayacak.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto konuyla ilgili olarak “İktidarla cemaat arasında bir kavga olabilir ama bu halkın bilgi alma hakkını engelleme durumuna getirilemez. Türkiye’de Başbakan’ın ağzından çıkan her sözcük emir sayılıyor. Uçakta her türlü gazete okunabilmeli. Sol gazetelerden de sağ gazetelerden de ayrım yapılmaması lazım. THY’nin bunların hepsini alıp dağıtması gerekiyor. Hükümetle basın özgürlüğü konusunda anlaşamıyoruz. Onlar basın özgürlüğünü sadece çeşitlilik olarak anlıyorlar” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ise, “THY ‘Biz ticari şirketiz, istediğimiz gazeteyi alırız’ diyordu. Fakat THY ticari bir şirketse müşterilerin istek ve talepleri doğrultusunda hareket etmesi gerekiyor. Yasaklanan gazeteler Türkiye’de yüksek tirajlı gazeteler. THY’nin müşterilerin mutluluğunu hedefleyip ticari bir tercih yapmaması lazım. Müşteriler gazetelerin uçakta dağıtılmaması durumuna tepki gösteriyor. Bu tepkileri dikkate almak lazım. Ben yolcu olsam uçaktaki formları doldurup bu konudaki şikayetimi dile getiririm” şeklinde konuştu.