The Times: “Erdoğan, düşmanlarına, beni suçlarsanız ellerinizi kırarım dedi”

Pazartesi, 23 Aralık 2013 12:46

İngiltere’nin The Times gazetesinde yayınlanan “Erdoğan düşmanlarına beni suçlarsanız ellerinizi kırarım dedi” başlıklı yazıda, “Türk başbakanı emniyeti tasfiye ederken, gücünü zayıflatmak için yolsuzluk skandalını kullanacak herkesin “elini kırmaya” yemin etti” denildi.

Yazıda “Hükümetin göbeğinde milyonlarca dolarlık yolsuzluğun yapıldığı iddialarıyla gerçekleştirilen polis operasyonunun ardından otoriter Başbakan 11 yıllık iktidarına en çok zarar veren kriz ile karşı karşıya” denildi. Yazıda ayrıca “soruşturmayı tıkamak amacı” ile 25 üstdüzey polis görevden alındığı söylendi ve Cumartesi günü Kaçakçılık Dairesi’nde görev yapan Emniyet Amiri’nin Ankara’da aracında ölü bulunduğunun ve yetkililerce olayın intihar olduğunun söylediği anlatıldı.

Yazıda ayrıca Gülen’in “Allah onların evlerine ateşler salsın” sözlerine de yer verildi. Gülen’in avukatlarının, Gülen’in soruşturmalar ile ilgisi olmadığını söylediği ancak Gülen’in takipçilerinin polis ve adliyede güçlü bir varlıkları olduğunun altı çizildi.

Başbakan’ın, yolsuzluk iddialarının uluslararası bir komplonun parçası olduğunu iddia ettiği belirtilen yazıda, Başbakan Erdoğan’ın Cumartesi günü yaptığı konuşmada diplomatik riski göze alarak yabancı elçileri kovmakla tehdit ettiği ve bu tehdidin Amerikan elçisi Francis Ricciardone’ye yönelik olduğu anlatıldı.

Erdoğan’ın Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı  seçimlerindeki tek rakibi ve müttefiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’in sessizliğini koruduğu belirtildi.Screen Shot 2013-12-23 at 10.43.19