“The Intern” Filmi Türkiye’de Gerçek Oldu

Cumartesi, 21 Kasım 2015 12:29

MİNA DİLBER

The Intern” – Stajyer filmini muhtemelen bir çoğunuz izlemişsinizdir. İzlemediyseniz de aslında çok basit ama bir o kadar da ilginç bir hikayesi var. Filmde başarılı bir online moda şirketi sahibi olan Jules Ostin, yeni çalışanlarından birinin tavsiyesi ile yeni bir stajyer almaya karar verir. Stajyer programı, alışık olduğumuz stajyerlerin aksine deneyimli ve yaşını almış insanlara yöneliktir. 70 yaşında ki Ben Whittaker, eğitimi ve deneyimi ile herkesi etkileyerek işe alınır. Asıl hikaye de işte o noktadan sonra başlar.

Dipnot Tv’nin En Kıdemli Asistanı: Haluk Onaran

Bundan bir hafta önce Dipnot Tv’de çalışmak üzere iyi derecede İngilizce bilen bir asistan almak üzere internet üzerinden bir ilan verdik. Kısa süre içinde dolup taşan posta kutumuzda bir başvuru dikkatimizi çekti.  Başvuru sahibi Haluk Onaran, 60 yaşında ve emekliydi. Saint Joseph Fransız lisesi, ardından da Amerika’da ki Pace Üniversitesinde eğitim gören Onaran, çeşitli şirketlere üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş ardından da emekli olmuştu. Başvuruyu aldığımızda ekibimizde ki hemen hemen herkesin aklı aynı gere gitmişti – “Stajyer” filmine. Çünkü filmde de olaylar kısmen bu şekilde gelişiyordu.

Kısa bir beyin fırtınası ardından, eğitimli, oldukça deneyimli, dil bilen ve yaşı alışık olduğumuz asistanlardan daha ileri olan birinin kim bilir belki de bize yardımcı olmanın dışında tıpkı filmde olduğu gibi şirketimize farklı anlamlarda bir şeyler katabileceğini düşündük.

Haluk bey kısa sürede ekimize dahil oldu, bizde hem filmden hem de yaşadığımız bu ilginç deneyimden yola çıkarak, kendisine sorular yönelttik.

CY8A1201

Açıkçası asistan pozisyonu için başvurunuzu alınca hem şaşırdık hem sevindik. Bu kadar deneyim edindikten ve emekli olduktan sonra sizi tekrardan çalışmaya motive eden şey ne oldu?

Açıkçası emekli olmak fikri benimle pek uyuşan bir kavram değil. Evde oturup yemek tarifleri okumak veya balkondaki çiçeklere su vermek, bana uzak düşünceler. Geçtiğimiz sene genç bir arkadaşım bana web sayfasında tercüme yapmamı teklif ettiğinde çok mutlu olmuştum. O günden beride Amerikan futbolu hakkında çeviriler yapıp hem vaktimi olumlu olarak geçiriyorum hem de faydalı oluyorum. Dipnot’un ilanını görünce hiç düşünmeden müracaat ettim. Böylece kendime yeni bir sayfa açtım. Beni en çok motive eden ise evimde ki çalışma odasından bir işyerinin çalışanlarının sigara molası verdiği yerin görünmesi. Doğrusu, onları kıskandım. Benim neyim eksik dedim hatta fazlamın bile olduğunu düşündüm. Ve tekrar iş hayatına dönüş yapma kararını verdim.

Daha önce inşaat dahil bir çok farklı sektörlerde çalışmışsınız. Medya sanırım sizin için yeni bir deneyim olacak. Ne düşünüyorsunuz bu yenilik hakkında?

Yıllar önce çalıştığım şirkete gelen “iş danışmanlarından” yanılmıyorsam ismi “Eagle” idi, biz çalışanları motive edici konuşmalar yapıyordu. Orada söylenen bir söz hala aklımda. “İnsan her dokuz senede bir sektör değiştirmeli” Enteresandır bende iş hayatımda bu söze uygun hareket ettim. Fuarcılık, Kimya fabrikasında yöneticilik ve inşaat sektöründe bulunmak, hepsi ayrı deneyimlerdi. Şimdi de medya sektöründe olmak oldukça heyecan verici.

Bugüne kadar ki deneyimlerinizi şu noktada nasıl değerlendirmek istersiniz?

Genç arkadaşlarım muhakkak ki çok başarılılar. Gelişen teknoloji ile çok hızlı bir şekilde işlerini halledebiliyorlar. Bizim yaşlarımızda olanlar ise teknolojinin bu nimetlerinden faydalanamadıkları için biraz yavaşlar. Ama unutmamak gerekir ki tecrübe birçok yerde hızın önüne geçebilir.

CY8A1191

Emeklilik süreci nasıl geçiyordu? Size tekrar çalışmaya iten faktör ne oldu?

Dediğim gibi sabahları eşimi ve kızımı işlerine yolladıktan sonra evde kendime bir kahve yapıp internet sitelerinde Amerikan futbolu ile ilgili gelişmeleri okuyup onları tercüme etmekle güne başlıyordum. Akşamları da onları pencerede bekleyerek, onların anlatacakları olayları dinleyerek günü tamamlıyordum. Görüldüğü gibi pek de heyecan verici bir hayatım yoktu.

Hayatınızla ilgili bundan sonra ne gibi planlarınız var? Anladığımız kadarıyla çalışmayı ve üretmeyi seven bir karakteriniz var…

Emekli olduktan sonra tekrar çalışmanın ve özellikle farklı bir sektörde bulunmanın insanı gençleştiren bir olgu olduğunu düşünüyorum. Hele farklı bir pozisyonda bulunmak daha da heyecan verici. Herhangi bir komplekse girmeden çalışmanın rahatlığı ise bence herkesin tatması gereken bir duygu. Genç nesil bizlerden oldukça farklı. Onlar hayatı daha hızlı yaşayıp, her şeyi aynı anda yapıp dolu dolu yaşamak istiyorlar. Ancak bence bazı çok önemli değerlerimizi göz ardı ediyorlar. İşte benim onlara verebileceğim en önemli katkı bu değerlerin var olduklarını bilmeleri.

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 244. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play