“Teslim olması inceliktir” Başbakan’ın bu sözü söylediği komutan serbest!

Perşembe, 10 Ekim 2013 13:40

hakan-akkocBaşbakan Erdoğan’ın uzun tutukluluğu eleştirirken ”NATO görevini bıraktı, yurt dışından gelip teslim oldu, bu inceliktir” dediği ve Balyoz davasından 16 yıla mahkum olan Tuğgeneral Hakan Akkoç’un cezası da bozuldu.

Yargıtay, 36 sanık hakkında verilen beraat kararını onatlarken, 25 sanık hakkındaki mahkumiyet kararını yeterli delil olmadığı, 63 sanık hakkındaki mahkumiyeti ise ”Eylemlerinin anlaşma kapsamında kalması” nedeniyle bozdu. Bu sanıklardan tutuklu olanların tahliyelerine karar verildi.

Hakkındaki 16 yıllık mahkumiyet kararı bozulanlar arasında Tuğgeneral Hakan Akkoç da bulunuyor. Akkoç, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanıyken, üçlü kararnameyle NATO Uluslararası Askeri Karargah Lojistik ve Kaynaklar Başkan Yardımcılığına atandı. Belçika’da, NATO karargahında görev aldı.

Akkoç, adı Balyoz belgelerinden çıkınca hakkındaki yakalama kararı üzerine 2011 Şubat ayında Türkiye’ye gelerek ifade verdi. Seminere katılmadığını ispatladı ancak tutuklandı. Türkiye de NATO’da ilk kez elde ettiği bu koltuğu kaybetti. Başbakan Erdoğan, uzun tutukluluk süreleriyle ilgili konuşmasında “NATO’daki görevini bırakıp gelip teslim oldu. Bu inceliktir, tutuksuz yargılanmalıydı” sözleriyle Akkoç’u işaret etmişti.