Terim: Az para ile çok iş Mancini: Çok para ile az iş

Pazar, 6 Ekim 2013 15:43

Dipnot Tablet spor yazarı Erdi Aydemir, Galatasaray’ın halef-selef teknik direktörleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kaleme aldı.

Son bir aydır yatıyoruz kalkıyoruz ve Galatasaray’ın teknik direktör sorununa değiniyoruz. Bu konu ahkam kesmeyen bir tek bizim Berber Yaşar Abi kaldı galiba. Ona da bu aralar pek uğramadığım için düşüncelerini bilmiyorum. Fakat Trabzonsporlu olduğu için son gelişmelerin onu bir nebze olsun mutlu ettiği bir gerçek.

İşin esprisini bir kenara bırakırsak, Galatasaray yüzünü sağdan sola dönmüş gibi oldu. Tabii ki bunu ideoloji olarak görmemek gerek.

Çünkü Fatih Terim’le Roberto Mancini arasında bazı benzerlikler olsa da iki teknik adam, futbolun bambaşka iki kutbunu temsil ediyorlar. Biri keyif verdiren takımlar yaratır, diğeri de boşluklardan faydalanarak sıkıcı bir oyunla başarıyı getirir.

Büyük farklılıklara girmeden önce küçük benzerliklerden başlayalım:

Aile Babaları

* Her iki teknik adam da ailelerine çok bağlı insanlar. Futbol ahalisinde boşanmalar ve ikinci eşler çok revaçtayken iki teknik adam monogam ve kızlarına çok bağlı insanlar. Bu da onlara çok büyük bir saygınlık kazandırıyor.

* İki teknik adam da ülkelerinin sahil kentlerinden geliyor. Fatih Terim’in Adana’sı ve Mancini’nin Ancona’sı (Çizme’nin aşil tendonu olarak düşünebilirsiniz), ticaret limanları sayesinde dünyaya açık iki şehir konumundalar. Bu da iki teknik adama Avrupa’ya ve farklı kültürlere açılma imkanı sunuyor.

* Zaten spor basınında da çokça konuşulduğu ve yazıldığı gibi her iki teknik adam da çok üst seviyede egolara sahipler. İkisi de çok büyük takımlarda oynadılar ve takımlarıyla önemli başarılar yakaladılar. Fatih Terim’in Milan Mancini’nin de Inter maceraları zaten herkesin malumu.

* Her iki hocanın da yabancı dillerle başı dertte. Fatih Terim’in Milan’a imza attığın yaptığı İtalyanca basın toplantısı ve Mancini’nin İngilizce demeçleri, her daim ülke basınlarının eğlence konusu olmuştu.

* Bu iki hocanın yönetimlerle de başı dertte. Fatih Terim’in Faruk Süren-Gori-Berlusconi (Galiani)-Özhan Canaydın-Ünal Aysal beşlisiyle ve Mancini’nin de Massimo Moratti ve Araplarla başı hep dertte olmuştu.

* Her iki hoca da İtalyan futbol efsanesi Arrigo Sacchi’nin futbol dehasına saygı duymaktalar.

* İki teknik adam da kariyerleri boyunca silik yardımcı antrenörlerle çalışmışlardır.

* İki teknik adam Milli Takım çalıştırmak mevzubahis olduğunda tüm teklifleri göz ardı ederler.

Derin Farklar

* Öncelikle en belirgin ayrışma, iki hocanın benimsedikleri taktiklerden gelmektedir. Fatih Terim, 10 pozisyonun harcandığı 1-1’lik beraberlikten keyif alırken Mancini sıkıcı 1-0’lık galibiyetlerden haz duyar. Biri oyunu, diğeri de puanı benimser. Yani Galatasaray taraftarlarını özellikle deplasmanlarda çok sıkıcı maçlar bekliyor.

* Mancini ulusal kupalarda başarılı olsa da hem Inter hem de Manchester City ile Avrupa’da çuvallarken Fatih Terim, Galatasaray’la hem içeride hem dışarıda başarılı olmuştur.

* Fatih Terim her daim ikili forvet sistemini benimserken Mancini forvet havuzu iki takım Inter ve City’yi tek forvete (Ibrahimovic, Dzeko ya da Balotelli) mahkum etmiştir.

* Biri az parayla çok iş yaparken diğeri çok parayla az iş yapmıştır.

* Biri Milanlıdır, diğeri Sampdoria ve Interlidir.

* Fatih Terim oyunculuğu döneminde lig şampiyonluğu yaşayamazken Mancini Sampdoria hem de Lazio’da bu onuru elde etmiştir.

* Biri ön liberodur (Terim) diğeri de tam anlamıyla bir 10 numaradır. Fakat taktik zihniyetleri tam tersi olmuştur.

* Biri Sepp Piontek ekolünden gelirken diğeri Sven-Goran Eriksson ekolünden gelmektedir.

* Mancini’nin serveti dünyaca malum iken Fatih Terim’in çalıştığı takımlarda ne kadar kazandığı hep meçhul olmuştur.

* Fatih Terim Hagi ve Drogba gibi çok farklı iki yıldız karakterle bile samimiyet kurabilirken Mancini çalıştığı tüm yıldız oyuncularla çatışma yaşamıştır.

Erdi Aydemir

YAZININ TAMAMI DİPNOT TABLET’TE! İNDİRMEK İÇİN…