Temizlik internete taşınırsa…

Perşembe, 22 Aralık 2016 17:18

Temizlik şüphesiz her evin olmazsa olmazı. İster çalışan bir bayan veya erkek olun, ister tüm enerjinizi ailenize, çocuklarınıza ayıran bir anne olun, isterseniz de öğrenci olun, temizlik hizmeti almak artık günümüzde bir ihtiyaç haline geldi. Bu ihtiyacın imdadına da yeni nesil temizlik sistemleri yetişiyor. Yani, temizlik hizmetini online bir platformdan, internet sitesi üzerinden satan şirketler. Sektörün öncülerinden Mutlubiev’in hikayesi de en az sağladığı hizmet kadar ilginç.

YENİ NESİL GÜNDELİKÇİNİZ: MUTLUBİEV


Mutlubiev’in temelleri aslında tamamen şirketin kurucusu Tayga Baltacıoğlu’nun yaşadığı bir deneyimden yola çıkarak atıldmış. Baltacıoğlu şöyle anlatıyor: “ Yıllardır evimize temizliğe gelen ablamız yaklaşık üç sene önce ayrılınca, uzun bir süre çok zorlandık. Hem annem hem babam oldukça yoğun bir tempoda çalışıyorlar, dolayısıyla evin başı resmen boş kaldı diyebilirim. Hep söylüyoruz, bu devirde içinizin rahat ettiği, evinizde çalışmak üzere bir temizlik profesyoneli bulmak gerçekten zor.Bu işe atıldıktan sonra benim yaşadığım bu sorunu yaşayan yüzlerce hatta binlerce ev sahibi olduğunu gördüm. Yani kısacası kendi yaşadığım bu deneyim Mutlubiev’i kurmama vesile oldu.”

mutlubiev iç

Sistemin çalışma şekli ise oldukça kolay ve pratik. Özellikle İstanbul gibi kaotik ve yoğun tempolu bir şehirde işten eve, evden işe koşturanlar için bu sistem birebir. Müşteriler mutlubiev.com internet sitesine girdikten sonra kısa bi süre içinde İstanbul’da bulunduğu ilçeyi, evinin büyüklüğünü ve temizlik hizmeti almak istediği tarihi seçebiliyor. Müşteri hizmet ve adres detaylarını girdikten sonra ise ödemesini yapıyor. Bu sırada devreye temizlik profesyonelleri giriyor ve uygun olan kişilere bildirim gidiyor. Müsait olan temizlik profesyoneli ile müşteri eşleşiyor. Mutlubiev ayrıca AXA Sigorta ile yaptığı 100 bin TL’lik anlaşma kapsamında evi sigortalıyor ve temizlik profesyonelinin işe tam zamanında, eksiksiz gitmesini sağlıyor. Bu sayede insanların aklındaki güvenlik ile ilgili endişelerin tamamı yok oluyor. Temizlik hizmetinin sonunda müşteriler temizliğe giden bireyleri sistem üzerinden değerlendirebiliyor. Eğer müşteri aldığı hizmetten memnun kalırsa devamında hizmeti aynı temizlik profesyonelinden alabiliyor.

Baltacıoğlu sistemi şöyle anlatıyor “ Eski köye yeni adet getirdik de diyebilirim! Çünkü temizlik hemen hemen herkesin en temel ihtiyaçlarından biri. Bizde bu işi fonksiyonel anlamda son derece gelişmiş teknolojilerle yönetiyoruz. Son iki senedir temizlik hizmeti anlamında insanların bir çok sorununa çözüm getirdik. Bir çok kişi evlerine temizlik görevlisi bulmak için eşine dostuna soruyor, nakit ödeme konusunda sıkıntı yaşıyor veya en basitinden temizlik sırasında eşyalarının çalınabilme ihtimali konusunda kaygılanıyor. Biz bu endişeleri gerçekten en alt seviyeye indirdik.”

MUTLUBİEV İLE KADINLAR DA MUTLU…!

Bir evin mutluluğu aslında kadının mutluluğu demek…! Ama burdaki mutluluk biraz farklı. Online temizlik hizmeti elbette ki gerek anneleri, gerekse çalışan kadınları sunduğu pratik sistemi ile mutlu ediyor. Ancak işin diğer tarafında Mutlubiev bünyesinde çalışan kadınlar, yani temizlik profesyonelleri de bir o kadar mutlu.

Tayga Baltacıoğlu ise bu durumun sebebini şöyle anlatıyor: “ Temizlik profesyonellerimiz ayda ortalama 16 ev temizliyor. Mutlubiev profesyonellerini sektördeki diğer çalışanlardan ayıran fark ise esnek çalışma saatleri ile elde ettikleri yüksek gelirlerde. Deneyimli temizlik profesyonellerimiz ayda ortalama 2 bin 500 TL kazanıyor. Evlere verilen temizlik hizmeti sayısına göre bu rakam 2 bin TL ve 5 bin TL arasında değişiyor.. Sadece İstanbul’da bulunan 120 bin gündelikçi- temizlikçi göz önünde bulundurulduğunda, Mutlubiev profesyonelleri hem gelir olarak hemde çalışma şartları olarak gerçekten çok şanslı. İstanbul’da büyük bir kısmı kayıtsız olarak çalışan gündelikçilerin aylık kazanç ortalaması ise 1000 lira…”

unnamed

Tags