Televizyondan Sinemaya En İyi Uyarlamalar

Çarşamba, 2 Temmuz 2014 16:13

Dipnot Tablet sinema köşesinde Ali Arıkan yine muhteşem bir liste hazırladı. Televizyondan sinemaya en eyi uyarlamalar listesi Dipnot Tablet 171. sayıda…

 

Transformers

Yönetmen Michael Bay’in bir buldozer inceliğiyle 2007’den beri iki, üç senede bir sinemalara taşıdığı Transformers filmlerinin dördüncüsü bu hafta vizyona giriyor. Başrolünde bu sefer Shia LaBeouf yerine Mark Wahlberg’ün yer alsa da, bu filmlerin en büyük özelliği bilgisayarla oluşturulan robotların birbirlerine Allah yarattı demeyip kafa göz dalması. Yani filmin başrolünü Mark Wahlberg değil Problem Çocuk filminin Türk versiyonundaki o küçük eleman bile üstlense olur. İnsanlar Transformers’a oyunculuk sanatının zirvesinde birkaç saat geçirmek için gitmiyorlar ne de olsa. Yani bir yere kadar Transformers gibi filmler eleştiri dışı yapıtlar: eleştirmenler ne derse desin, filmler ne kadar başarısız, gürültülü ve sıkıcı olursa olsun, seyirci onlara gitmeye devam edecek. Nostaljiyle savaş vermek zor ne de olsa.

1980’lerin en ünlü çizgi dizilerinden olan Transformers, televizyondan sinemaya uyarlanan sayısız filmden sadece bir tanesi. Ben de bu hafta sizlere, Michael Bay’in filminden ilham alarak televizyondan sinemaya uyarlanmış en iyi filmler listesi hazırladım. Transformers yerine bunlardan herhangi birisini izleyin; çok daha iyi vakit geçirirsiniz.

The Blues Brothers (Cazcı Kardeşler)

Amerikan komedisinin mihenk taşlarından Saturday Night Live’ın kadrosundan pek çok yıldız çıktı. Çıkmaya da devam ediyor. Dan Aykroyd ve John Belushi – ki şovun 1976’daki efsanevi ilk kadrosunun belki de en önemli oyuncularıydı – kısa bir skeç için yarattıkları Blues Brothers karakterlerinin bu kadar popüler olacağını hiç düşünmediler. İkisi de Chicago tipi blues müziğinin hastasıydı. Arkalarına ünlü müzisyenlerden oluşan bir grup alarak üç dakikalık bir şov yaptılar. Bu skeç sadece birkaç sene sonra tüm dünyayı kasıp kavuracak mükemmel bir modern Amerikan müzikaline dönüşecekti. Harika müziklerinin yanı sıra çok da komik bir filmdir.

The Blues Brothers (Cazcı Kardeşler)

Mission Impossible (Görevimiz Tehlike)

Şimdiye kadar sinema için dört tane Görevimiz Tehlike çekilmiş olsa da halen en iyisi Brian De Palma’nın 1996 tarihli ilk filmi. Tom Cruise’un başrolü Jon Voight’la paylaştığı film, dizideki olduğu gibi bir ekip macerasını anlatmaz. Ne de olsa Crusie’un merkezinde olduğu bir serüven olması gerek. Fakat bu küçük detayı göz ardı ederseniz, Bourne filmlerinden çok daha eğlenceli, klasik bir casusluk filmiyle karşı karşıya olduğunuzu fark edeceksiniz. Hikaye biraz gereksizce karışık olsa da, filmin merkezinde soğuk savaş sonrası kafası kesik tavuk gibi bir oraya bir buraya giden Amerikan dış politikasına iyi bir gönderme de vardır.

The Fugitive (Kaçak)

Türkiye’de yetmişlerde gösterildiğinde herkesi televizyon karşısına bağlayan dizilerden biri Kaçak. Karısını öldürmekle suçlanan Dr. Kimble’ın hem polisten kaçması hem de aynı zamanda karısının gerçek katili olan tek kollu adamı bulmaya çalışmasını anlatan dizinin, 1993’te sinemaya uyarlanması büyük olay olmuştu. Dr. Kimble rolünü Harrison Ford’un oynaması da ilgiyi haliyle epey artırdı. Andrew Davis’in filmi, orta yaşlı bir kahramana sahip olan entelektüel bir aksiyon filmidir. Artık bu tip filmler pek çıkmıyor Hollywood’dan. Geçenlerde yeniden izledim. Hala çok iyi.

Miami Vice

Miami polisinin Organize Suçlar Bürosu Narkotik ve seks suçlarıyla mücadele biriminin kimliklerini gizleyerek yer altı dünyası ile olan mücadelesini anlatan dizi, 1980’lerin bir kapsülü gibidir. Don Johnson ve Philip Michael Thomas’ın oyunculuklarından çok, kolu dirseğe kadar kıvrılmış pastel renkli ceketleriyle tanınan dizinin yapımcısı ünlü yönetmen Michael Mann’di. Mann, 2006 yılında başrollerini Collin Farrel ve Jamie Foxx’un paylaştığı filmle yıllar boyu planladığını gerçekleştirdi. Diziye göre daha komplike bir hikayeyi içeren film, ayrıca high definition video kamerayla çekildiği için ilginç bir seyir deneyimi de sunar.

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

 

 

 

Tags