“Televizyon Gazeteciliği Ve Dijital Yayıncılığın 5N1K’sı Başlıyor”

Cuma, 2 Eylül 2016 16:25

“TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ VE DİJİTAL YAYINCILIĞIN 5N1K’SI”

Dipnot Akademi’de ‘Televizyon gazeteciliği ve dijital medyanın 5N1K’sı Sertifika Programı yeni döneminde sizleri televizyon Gazeteciliğinin kapılarını açmaya davet ediyor. Dünyanın en renkli, prestijli, heyecanlı zor ama keyifli mesleğinin bilinmeyenlerini ve inceliklerini öğrenmeye hazır mısınız? 

Türkiye’de televizyon gazeteciliğin markalaşan isimleri kamera arkasında ve önünde Televizyon gazeteciliği ve dijital medyanın nasıl yapılandığını kendi tecrübeleri ile sizlerle paylaşıyorlar. Cüneyt Özdemir Koordinasyonunda Televizyon gazeteciliği ve dijital yayıncılık hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz özel ve yoğun bir programda, duayenler ve tecrübeli isimler sizlerle buluşuyorlar. Haber yazma tekniklerinde, kurguya, dijital yayının inceliklerinden, sosyal medyanın kullanımına kadar pek çok farklı konuda profesyoneller deneyimlerini ve bilgilerini sizlerle paylaşıyorlar. Dipnot Akademi, Televizyon gazetecisi, dijital yayıncı, muhabir, yapımcı ya da belgeselci olmak isteyen herkesin katılabileceği özel bir eğitim programı ile bu yıl da kapılarını açıyor.

 

EĞİTİM PROGRAMI

Program Koordinatörü: Cüneyt Özdemir

MODÜL 1: REJİ YÖNETİMİ

15 Ekim Cumartesi 10:00 – 12:00

Eğitmen: Kenan Taş – CNN Türk 5N1K Program Yapımcısı 

Bir haberin haber değeri olması için neler gerekir? Bir haberin araştırılma süreci Canlı yayında kriz yönetimi (Akıştaki aksaklığa çözüm bulma, son dakika gelişmesinde yayın yapma, bilinçli akış değişikliği yapma) tarafından anlatılacak.

15 Ekim Cumartesi 13:00 – 16:00

Uygulamalı Kamera ve Montaj Bilgisi

Eğitmen: Fatih Öztürk – Yönetmen

Temel çekim açıları, çekim formatları, aydınlatma ve ses teknikleri anlatılacak. Yapım sonrası kurgu işleminin teorik aşamaları, güncel kurgu yazılımlarıyla temel seviyede uygulamalı kurgu gösterilecektir.

MODÜL 2

22 Ekim Cumartesi:10:00 – 12:00

TV Gazeteciliği, Uygulamalı Metni Nasıl Yazılır?

Eğitmen: Cihan Yavuz- Eğitmen 

Haber dosyalarının nasıl seçildiği ve nasıl hazırlandığı anlatılır. Televizyon metninin düz bir metinden farkı, kurgu teknikleri. Örnek metinler üzerinden adım adım fikir aşamasından yayın aşamasına dek geçen süreçler.

22 Ekim Cumartesi:13:00 – 16:00

Televizyon Haberlerinin Sosyal Medyada Kullanımı

Eğitmen: Orkun Ün Kanal D Haber Muhabiri

Yeni bir dünya olan sosyal medyaya televizyon haberleri nasıl aktarılır? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Yaptığınız televizyon haberini tüm medya kanallarına nasıl servis edersiniz? Bir televizyoncu sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Akademi

MODÜL 3

29 Ekim Cumartesi 10:00 – 12:00

Haberin Kitlelere Ulaşması

Eğitmen:  DUYGU DEMİRDAĞ – CNN Türk- İnsanlık Hali

“Yapılan haber 7’den 70’e nasıl herkesin izleyebileceği bir haber formatına sokulur, nasıl keyifli hale getirilir” konusunda eğitim verilecek.

29 Ekim Cumartesi 13:00 – 16:00

Haber Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Eğitmen: Kerem Şenel CNN TÜRK – Editör

Haber dosyasının içeriği nasıl hazırlanır? Haber seçimi nasıl olmalıdır? Dosya haber, Haber dizisi Hazırlanırken nelere dikkat etmek gerekir?

MODÜL 4

5 Kasım Cumartesi 10:00 – 12:00

Röportaj Teknikleri ve Anons

Eğitmen: Fulya Soybaş – Kanal D Muhabiri

Röportaj soruları nasıl hazırlanır, soru sorma teknikleri nelerdir, röportaj kiminle, neden ve nasıl yapılır? Röportaj yapılacak kişi ile ilgili araştırma ve konu ile ilgili hazırlık, üslup ve içerik belirlemesi gibi başlıkların yanı sıra temel düzeyde beden dili eğitimi de verilecektir.

Ayrıca öğrencilere anons çekimi uygulamalı olarak öğretilecek.

5 Kasım Cumartesi saat 13:00 – 16:00

Ekranda Beden Dili ve Dış Görünüm

Eğitmen: Ayşe Yonca Baltaoğlu – Kurumsal İletişim ve Pazarlama Koordinatörü

Ekran yüzünün canlı yayın ya da bant yayın esnasında beden dilini doğru kullanması, saç, makyaj ve kıyafet konusunda neleri tercih etmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verilecektir.

Akademi2

MODÜL 5

12 Kasım Cumartesi 10:00 – 16:00

Haber Nedir?

Eğitmenler: Alparslan Akkuş – CNN Türk – Şef Editör

Canlı yayında reji yönetimi (Canlı yayın öncesi reji ekibini bilgilendirme, rejide ekibin görev dağılımını ve tanımını yapma, akışı takip etme, süre kullanımını kontrol etme, akışta sonraki adımın hazırlığını yapma, yayın sırasında sunucuyu bilgilendirme, canlı yayında manşet çıkartma)

12 Kasım Cumartesi 13:00 – 16:00

Belgesel Nasıl Çekilir?

Eğitmen: Önder İnce -Yönetmen

Çekim aşamasından metin yazımına, konu seçiminden montajına kadar belgeselciliğin her aşaması tek tek anlatılacak, belgeselci isimler konuk edilip örneklerle anlatılacak…

MODÜL 6

19 Kasım Cumartesi 10:00 – 12:00

Araştırmacı Gazetecilik

Eğitmen: İsmail Saymaz

Bir haberde araştırma nasıl yapılır ? nasıl bir yöntem izlenmesi gerekir . haber hazırlanırken karşılaşılabilecek problemler bu problemlerle başa çıkma yöntemleri anlatılacak

19 Kasım Cumartesi saat 13:00 – 16:00

Habercilik ve Hukuk

Eğitmen: Nuh Hüseyin Köse – Hakim

Haberler yapılırken hukuki açıdan nelere dikkat edilmesi gerekir, bir haberci olarak haklarımız nelerdir, hukukun bizi bağladığı noktalar hangileridir, telif hakkı nedir? Bu dersin konusu olacak bazı konular….

KAPANIŞ – SERTİFİKA DAĞITIMI: CÜNEYT ÖZDEMİR

DETAYLAR:

Not: Eğitmenlerimiz profesyonel gazeteci olduklarından dolayı bazı haftalar da ya da bazı eğitmenler de “son dakika haberlerinden ve sıcak haberlerden” dolayı değişiklikler olabilir.

Katılım Ücreti: 1650 TL

Tel: 0555 988 73 52

Banka Hesabı

Banka Adı : Garanti Bankası

Şube: Taksim Şubesi

Şube Kodu-Hesap No: 28/6293928

IBAN: TR60 0006 2000 0280 0006 2939 28

*Başvurunuz banka hesabına havale yaptıktan sonra geçerli sayılacaktır.