Telegraph: Erdoğan’ın sert çıkışı olmasaydı bu skandal da her ülkede olan skandallardan biri sayılacaktı

Pazar, 29 Aralık 2013 20:02

İngiliz Telegraph gazetesi “Türk siyasetçiler, sarraf ve pop yıldızı manşeti” ile verdiği haberde ” Recep Tayyip Erdoğan’ın başarı formülü, imparatorluğunu alaşağı etmek için bir tehdit olarak geri döndü” denildi.
Yazıda ardarda gelen yolsuzluk skandalının Erdoğan’ın, gerçeklikten kopuk olduğu ve kendini yenilmezlik efsanesinde kaybettiği algısı oluşturduğu söylendi. Erdoğan’ın sert çıkışı olmasaydı bu skandal da her ülkede olan, hatta Avrupa’da da olan skandallardan biri sayılacaktı yorumu yapıldı. “Erdoğan eleştiri sevmiyor” denilen yazıda Gezi olayındaki ufal bir anlaşmazlık ile başlayan sorunu ulusal bir probleme çevirmişti. Şimdi de gazetecileri, soruşturmayı yapanları ABD’de ve İsrail’i suçluyor denildi.

Guardian gazetesi haberi “Türkiye: protestocuların sokaklara çıkmasıyla Erdoğan yeniden istifa baskısı altında” başlı ile verdiği haberde Cuma günü taksim’de başlayan gösterilerin Gezi’yi hattırlattığına değinildi. Protestocuların “Hırsız var” sloganları attıkları anlatılırken 17 Aralık’ta başlayan operasyonların hükümetin kalbine doğru ilerlediği belirtildi. Emniyet teşkilatında ve yargıda yapılan görevden almaların muhalifler tarafından skandalı örtpas etme gayreti olarak sert bir şekilde eleştirildiği anlatıldı.

BBC haberi “Türkiye: Başbakan Erdoğan yolsuzluk tartışmasının ortasında mücadele sözü verdi” başlığı ile verdi. TSK’nın siyasi konulara karışmayız açıklamasına yer veren BBC, skandalın TL’nin Dolar karşısında düşüş yasamasına neden olduğunu anlattı.
BBC ayrıca Erdoğan’ın operasyonları karalama kampanyası olarak değerlendirdiğini ve oy verenlerinden Mart seçimlerinde destek istediğini anlattı.