Tel Abyad ve Ötesi

Pazartesi, 22 Haziran 2015 10:21

Suriye’nin Tel Abyad kenti. Hemen Türkiye sınırında. Akçakale’nin tam karşısı. Zaten isimlerin anlamlarından da belli ne kadar yakın oldukları. Tel Abyad kabaca “Beyaz Tepe” demek. Biraz daha iki bölgeyi yakınlaştırırsak Akçatepe. Yani Akçakale’nin karşısında Akçatepe var. Sınırın öte tarafı birkaç gün öncesine kadar IŞİD kontrolündeydi. 3 Haziran’dan bu yana devam eden çatışmalar yoğunlaştı. Suriyeliler Türkiye’ye kaçtı. Bir açılan bir kapanan sınır kapısından geçip geldiler. Bu bebek de o anların simgesi oldu.

Uzun çatışmalar sonrası Tel Abyad PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin eline geçti. Kürt güçler orayı da alınca bir hat tamamlandı. Kobani ve Cizire kantonları birleşti. Haritaya bakılınca Suriye’nin kuzeyinde SARI bir hat oluştu. Türkiye’nin Suriye ile olan o uzun sınır hattının çoğunluğu YPG’ye geçmiş oldu. 450 km’lik kısımda kesintisiz YPG denetiminde bir hat ortaya çıktı. Türkiye bir iddia attı ortaya. “Koalisyon güçleri Tel Abyad’da Arap ve Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri vuruyor, onlar da Türkiye’ye kaçıyor, Böylece orada doğan boşluğu PKK/PYD dolduruyor” diyerek bölgede nüfus dengesini değiştirme planı olduğuna dair kaygı dile getirildi. Yani iddiaya göre amaç Suriye’nin kuzeyinde sağlamlaşmış bir Kürt yapı oluşturmaktı. O yapıyı oluşturan da PKK’nın Suriye kolu YPG olunca Türkiye’nin de hassasiyetleri girdi devreye. Hatta Tel Abyad YPG’ ye geçince Bakanlar Kurulu’nda o gelişme haritalarla ele alındı.

unnamedBundan Sonra Ne Olacak?

23.400 kişi geçti Tel Abyad’dan Akçakale’ye. YPG Tel Abyad’ı aldıktan sonra Suriyeliler küçük gruplar halinde yavaş yavaş Tel Abyad’a dönmeye başladılar. Çok azı döndü Suriye tarafına. Yaklaşık 1000 kişi döndü evlerine. 1 gün sonra tam da bu yazının kaleme alındığı saatlerde bir haber geldi sınırdan. YPG sınırın kenti tarafındaki kapıyı kapattı. Gerekçe olarak da “güvenlik” dedi. İçerde hala bazı noktalarda patlamamış bombaların olduğu iddiası geldi. Pazartesiye kadar sınır kapısı sivil geçişine kapalı kalacak denildi.

Hazırlayan: BEGÜM DÖNMEZ

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 222. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play