Teknoloji dünyasının yeni genç milyarderi

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 16:09

tumblr_mcj1ypAVzd1rr5fnmo1_500Sosyal medyada sağlam bir yer edinmek isteyen Yahoo!, 90 milyondan fazla içerik paylaşılan blog sitesi Tumblr’ı 1,1 milyar dolara talip oldu.

New York’ta bir apartman dairesinde 2007 yılında hayatına başlayan Tumblr, bugün 26 yaşındaki kurucusu David Karp’ı teknoloji dünyasının yeni zenginlerinden biri haline getiriyor. Tumblr’ın kurucusu David Karp, her ne kadar bugüne kadar şirketini satmayı reddetmiş olsa da, teklife sıcak bakıyor.

AllThingsD sitesinin haberine göre, Tumblr’ın 2012’de elde ettiği gelir sadece 13 milton dolar olsa da, Yahoo! CEO’su Marissa Mayer, blog sayfasıyla şirketine taze kan katmak istiyor.

Popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram gibi fotoğrafların paylaşıldığı Tumblr, animasyon ve video paylaşılmasına da imkan veriyor. Kullanıcılar, birbirlerinin blog sayfasını takip ederek ve haber içeriği oluşturarak Facebook ve Twitter benzeri fonksiyonlardan da yararlanabiliyor.

LİSEDEN TERK MİLYARDER OLDU
Lisede eğtimine son vererek kod yazmayı öğrenen Karp, 2007 yılında Manhattan’daki evinin odasında Tumblr’ı hayata geçirdi.

İngiliz Guardian gazetesine 2012’de verdiği röportajda, Tumblr’ı satmayı düşünmediğini belirten Karp, “İlk üç yılda beni bir kenara çekip 23 yaşında hemen zengin olabileceğim düşüncesiyle beni ikna etmeye çalışanlar oldu” ifadesini kullanmıştı.

Karp, Yahoo!’dan gelen dev teklifin ardından şirketinin değerini bir anda 1,1 milyar dolara çekeceği gibi, Facebook’un geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar ödeyerek satın aldığı Instagram’ın ardından en büyük iş anlaşmalarından birine imza atmış olacak.

Karp, 2008 yılında Tumblr’ın hisselerinin yüzde 25’ini 750 bin dolara satmıştı. AllThingsD’nin verdiği bilgiye göre, yatırımcıların sahip olduğu hisselerin değeri 125 milyon dolar olarak belirtildi.

KENDİSİNİ JAPONYA’DA GELİŞTİRDİ
Televizyon dizilerine müzik yapan besteci bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu olan Karp, 11 yaşında kendi başına kod yazmayı öğrenerek HTML hazırlamaya başladı ve ardından iş kurma planlarını hayata geçirdi.

15 yaşında anne-babasının izniyle liseyi terk eden Karp, 17 yaşında Japonya’ya giderek burada yazılımcılık yeteneklerini geliştirdi. Birkaç yıl sonra New York’a geri dönen Karp, 21 yaşında Tumblr’ı hayata geçirdi.

Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısı 100 milyonu geçen ve Twitter ile Facebook’a karşı güçlü bir rakip haline gelmeye başlayan Tumblr, çok sayıda yatırımcının da ilgisini çekmeyi başardı. Kızarkadaşı Rachel Eakley ile yaşayan Karp, Yahoo!’nun teklifine kadar şirketini satmayı istemediğini belirtmişti.