“Tekliflerimizin kötü bir kopyası” Kılıçdaroğlu’dan pakete ilk tepki!

Salı, 1 Ekim 2013 14:00
CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın dün açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Paketin, kendi tekliflerinin kötü bir kopyası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim barajı konusunda Başbakan’a bir teklifte bulundu: “Getirin yüzde 3 baraj teklifini, Meclis’ten hemen geçirelim.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Biz, 90 yıldır Ortadoğu’nun model ülkesiyiz. 1946 yılında serbest seçimleri getirdik. Rahmetli İnönü, seçimler sonrası ‘Bu yenilgi benim en büyük zaferimdir’ diyen bir demokrattı. Birçokları iktidar gücünü devretmezken halka devretme cesaretini gösterdi. Tarihe bakınca hep demokrasinin kazandığını görürüz.”

“Demokrasimizde her dönemde sorunlar oldu. Türkiye’nin demokratikleşme tarihi yeni başlamadı. Bu 90 yıllık bir mücadeledir. Bu tarihin içinde hapishanelere düşen gençler var.”

“Son 11 yılda ne oldu? Bugün geldiğimiz nokta hak ettiğimiz bir nokta değil. Ne yazık ki AKP bizi demokratikleşme sıralarında geriye götürdü. İnsani gelişmişlik düzeyinde 5 sıra geriledik. Özgürlük endeksinde yarı özgür bir ülke olarak tanımlanıyor. Türkiye melez demokrasi olarak görülüyor. Bugün cezaevindeki yurttaş sayımız 135 bin. Puşi takan çocukların hapishaneye atıldığını gördük. Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olanlar terfi ettirildi. Buradan Ali İsmail Korkmaz’ı, Abdullah Cömert’i rahmetle anıyorum. Bu dönemde yargı bağımsızlığını tamamen yitirdi.”

“Bu paket demokrasi açığını kapatamaz. Demokrasi konusunda samimi değiller. Demokratik olgunluğa sahip bir iktidar yok. Başbakan’ın salona giriş tavrına bakın Kenan Evren nasılsa o da öyle. Birisinin apoletleri var, birisinin yok. Ayıp olan bu paketin adıyla demokrasiyi yan yana getirmektir.

‘Seçim barajı düşürülsün’ dedik. Yasa teklifi verdik. Kabul edildi mi? Hayır. Reddeden AKP…

‘Partiler aldıkları oy oranında hazine yardımı alsın’ dedik, reddettiler.

‘Yasaksız Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası olsun’ dedik, bunu da reddettiler. Şimdi herkes elini vicdanına koysun. Bu önerileri reddeden bir parti demokrat olabilir mi? Ortaya koydukları bizim taleplerimizin kötü bir kopyası.

AKP başkanlık önerisiyle anayasanın önünü tıkadı. Uludere olayını tamamen örttüler. Şimdi bu adam bize demokrasi dersi veriyor.

‘DGM postu giymiş özel yetkili mahkemeler kaldırılsın’ dedik. Kabul etmediler. ‘YÖK’ü kaldıralım, üniversiteler özgür olsun’ dedik. Kabul etmediler.

Karşımızda bütün dünyanın diktatör dediği bir başbakan var. AB raporlarında atılması gereken adımlar sıralandı Başbakan bunları görmedi. ABD’de bir kitap hediye ettiler. Kitabın adı “Diktatörün Psikolojisi” ama verilen mesajı da anlayamadı.

Sorun Kenan Evren ve arkadaşlarının getirdiği yüzde 10 seçim barajında. Yüreğin varsa milli irade Meclis’e yansısın istiyorsan. Getirirsin yüzde 3′ü biz de destekleriz. Meclis’ten geçiririz.

Türkiye’nin ihtiyacı olan paket bütün Türkiye’yi kucaklamalıdır. Bu paketi diktatör hazırlamış, benim istediğim demokrasi bu diyor. Aklıma eski Ankara Valisi’nin ‘Bu memlekete komünizm lazımsa onu da biz getiririz’ sözleri geldi.”